Vedci vyvinuli test, ktorý dokáže odhaliť rakovinu roky predtým, než sa ukážu príznaky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Roman Zaiets

Krvné testy na zistenie rakoviny sa v posledných rokoch stali predmetom mnohých vedeckých štúdií.

Prevratný objav vo svete medicíny. Vedci pod vedením čínskeho výskumného tímu vyvinuli krvný test, ktorý dokáže odhaliť päť druhov rakoviny aj niekoľko rokov predtým, než sa u pacienta začnú objavovať prvé symptómy, píše The Guardian.

Test, ktorý dostal názov PanSeer, dokáže odhaliť rakovinové bunky v prípade rakoviny žalúdka, pažeráka, čreva, pľúc a pečene až štyri roky pred konvenčnými diagnostickými metódami.

Výsledky výskumu, ktoré boli uverejnené v časopise Nature Communications, odhaľujú, že krvný test je založený na metylácii DNA. Test je schopný rozpoznať rakovinu na základe veľmi malých hladín nádorovej DNA cirkulujúcich v krvi. Ide o neinvazívnu metódu, ktorá doposiaľ dokázala detekovať rakovinové bunky až u 95% pacientov, ktorí ešte nemali žiadne príznaky.

„Naším cieľom je, aby sa tieto testy vykonávali bežne pri každoročných zdravotných kontrolách. Nateraz však bude test poskytnutý ľuďom s vyšším rizikom na základe rodinnej anamnézy, veku alebo iných známych rizikových faktorov,“ hovorí profesor z kalifornskej univerzity Kun Zhang, jeden z autorov štúdie.

Vedci analyzovali vzorky plazmy od 605 dobrovoľníkov, ktorí nevykazovali žiadne príznaky choroby. Z nich neskôr rakovinu diagnostikovali 191 ľuďom. Súčasťou výskumu boli aj 223 už diagnostikovaní pacienti a 200 vzoriek primárneho nádoru a normálneho tkaniva.

Práve krvné testy na zistenie rakoviny sa v posledných rokoch stali predmetom mnohých vedeckých štúdií, pretože poskytujú spôsob skríningu pacientov bez potreby invazívneho chirurgického zákroku. Ich negatívom však je, že hoci sú testy schopné odhaliť rakovinové bunky v krvi, nedokážu určiť, o aký typ rakoviny ide.

Napriek sľubným výsledkom sú podľa autorov potrebné ďalšie rozsiahle štúdie, ktoré by potvrdili potenciál testu.

ČÍNA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Symptómy

Dôležité udalosti