Vedci jasajú. Zaznamenali výrazný posun v tom, ako oddialiť starnutie

Dosiahli to pomocou viacerých techník.

Hoci je proces starnutia neodvrátiteľný, výskum vedcov z kalifornskej univerzity v San Diegu by nás mohol priblížiť k tomu, ako ho aspoň oneskoriť. Informuje o tom špecializovaný web The Science.

Tím odborníkov študoval starnutie v droždí, nakoľko s jeho bunkami vedia ľahko manipulovať. Cez ne sa snažili pochopiť, či rôzne bunky starnú rovnako rýchlo a pre rovnaký dôvod.

Skúmaním zistili, že aj bunky tvorené z rovnakých genetických materiálov a nachádzajúce sa v rovnakom prostredí starli „nápadne odlišnými spôsobmi."

Pomocou viacerých techník ako mikrofluidika (zaoberá sa prúdením v zariadeniach s veľmi malými rozmermi) a matematicko-počítačové modelovanie dospeli k záveru, že asi polovica buniek starla pre postupné ubúdanie jadierok, častí jadra s najväčšou proteosyntetickou aktivitou.

Druhá polovica buniek starla pre zlé fungovanie mitochondrie, ktorá produkuje energiu pre bunky. Pre úplne pochopenie tohto procesu však vedci musia zrealizovať ďalšie testy.

Po modelácii starnutia buniek vedci zistili, že môžu manipulovať, a aj optimalizovať proces starnutia, a pomocou modelácie preprogramovať riadiaci obeh a modifikovať jeho DNA.

V dôsledku toho mohli vytvoriť „nový proces starnutia" s výrazne predĺženou dĺžkou života. To dáva vedcom nádej, že by to mohlo fungovať aj v rámci ľudských buniek.

Postupne majú v pláne testovať svoj model testovať na komplexnejších bunkách, organizmoch a napokon aj na ľuďoch. Rovnako tak sa chcú zaoberať tým, aká kombinácia liekov a terapie by mohla viezť k dlhovekosti.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Starnutie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.