Najhoršie obavy vedcov sa potvrdili. V Antarktíde objavili prvý aktívny únik metánu

Moderátorku každý pozná ako brunetku
Zdroj: Andrew Thurber/Oregon State University

Kilogram metánu prispieva k otepľovaniu planéty až 25-násobne viac ako rovnaké množstvo oxidu uhličitého.

Vedci prvýkrát potvrdili, že z morského dna v Antarktíde uniká metán. Okrem toho zistili, že mikróbov, ktoré tento skleníkový plyn obvykle konzumujú, je žalostne málo.

Vedci veria, že pod morským dnom v Antarktíde je uložené obrovské množstvo metánu. V prípade, že by sa začal masívne uvoľňovať do atmosféry, malo by to katastrofálne dôsledky.

Globálne otepľovanie by sa urýchlilo ešte viac. Kilogram metánu vypusteného do atmosféry prispieva k otepľovaniu planéty až 25-násobne viac ako rovnaké množstvo oxidu uhličitého.

Vedci v najnovšom výskume ale nepredpokladajú, že prvý aktívny únik metánu z morského dna v Antarktíde vznikol v dôsledku klimatickej zmeny. Nárast teplôt v Rossovom mori, kde vedci únik metánu detekovali, totiž nie je za posledné desaťročia dostatočne výrazný. Príčina úniku metánu tak ostáva záhadou.

„Cyklus metánu je celkom určite niečo, o čo sa ako spoločnosť musíme začať zaujímať," cituje Andrewa Thurbera, vedúceho výskumu z univerzity v Oregone, denník The Guardian.

Vedci únik metánu v oblasti po prvýkrát spozorovali už v roku 2011 s terénnym výskumom však mohli začať až o 5 rokov neskôr. Trvalo až doteraz, kým výsledky výskumu spracovali a analyzovali, na základe výsledkov by sa radi čo najskôr vrátili k ďalším experimentom. Expedície na Antarktídu však prerušila pandémia koronavírusu a nikto nevie, kedy bude vstup na večne zamrznutý kontinent opäť možný.

 

ANTARKTÍDA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Metán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.