Vnuk slávneho oceánografa Cousteaua predstavil projekt obrovskej podmorskej stanice

aa.jpg
Zdroj: profim edia.sk

Francúzsky oceánograf Jacques-Yves Cousteau sa pokúsil dočasne kolonizovať dno mora už v roku 1963.

Vnuk legendárneho francúzskeho oceánografa Jacquesa Cousteaua v spolupráci s dizajnérom Yvesom Beharom pripravujú projekt, aký nemá vo svete obdobu. Profesionálny potápač Fabien Cousteau (52) kráča, alebo skôr pláva, v stopách svojho slávneho starého otca a rovnako ako on si vysníval podmorskú výskumnú stanicu. Píše o tom portál CNN.

Projekt Proteus sa zameral na vybudovanie najväčšieho podmorského výskumného zariadenia. Vzniknúť má v Karibskom mori pri ostrove Curaçao v hĺbke približne 20 metrov po hladinou. Dvojpodlažná modulárna stanica s rozlohou 4-tisíc metrov štvorcových by mala byť podmorskou obdobou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Slúžiť by mala vedcom skúmajúcim dôsledky globálneho otepľovania, podmorský život aj tým, ktorí sa zaoberajú medicínskymi objavmi. Na stanici bude aj prvý podmorský skleník a miestnosť zameraná na videoprodukciu.

Zariadenie bude pre svoj chod využívať veternú a solárnu energiu aj termálnu energiu z morskej vody.

Zdroj: Profimedia.sk

„Prieskum oceánov je pre prežitie ľudstva tisíckrát dôležitejší ako vesmírne bádanie. Oceány sú pre podporu života kľúčové a majú hlavnú zásluhu na tom, že vôbec existujeme," uviedol Cousteau počas telekonferencie k predstaveniu projektu.

Autor projektu poukázal na fakt, že na vesmírne bádanie sa neprávom vynakladá oveľa viac financií ako na prieskum morí a oceánov.

Prípravu výstavby stanice spomalila pandémia koronavírusu, Cousteau odhaduje, že by zariadenie mohlo byť hotové do troch rokov.

Jeho snom je vytvoriť celosvetovú sieť podmorských staníc, ktoré by okrem spomínaných vecí pomáhali varovať pred hurikánmi a tsunami.

Úskalia života pod vodou prvýkrát opísal Jacues Cousteau

Francúzsky oceánograf Jacques-Yves Cousteau sa pokúsil dočasne kolonizovať dno mora už v roku 1963. V Červenom mori pri brehoch Sudánu vybudoval podmorskú "dedinu" Continetal Shelf II, ktorú pätica potápačov obývala celý mesiac.

Pravidelné lekárske prehliadky zistili, že akvanautom pod vodou pomalšie rastú vlasy a odreniny alebo drobné zranenia sa lepšie hoja. Ďalším poznatkom bolo, že v ˇůudskom organizme po dlhšom pobyte pod vodou dochádza k otupeniu čuchu a chuti. Posádka zariadenia preto mala tendenciu viac si okoreniť jedlá.

Zo zvyškov Cousteaovej základne sa stala atrakcia pre potápačov. Bežným turistom sa však jej návšteva neodporúča, mali by mať aspoň základný výcvik pre prieskum podmorských vrakov.


Na projekt slávneho oceánografa nadviazala americká podmorská stanica Aquarius, ktorá je v súčasnosti jedinou podmorskou základňou na svete. Vyrobili ju v roku 1986 a od roku 1993 sa nachádza asi 9 kilometrov od pobrežia Floridy v hĺbke 19 metrov. Má rozmery autobusu a na suchu váži 81 ton.PARÍŽ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podmorský svet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.