Legendárny Boeing odchádza do dôchodku. Stihol sa rozlúčiť kresbou na radare

Boeing 747 spoločnosti British Airways
Boeing 747 spoločnosti British Airways Zdroj: Shutterstock.com

Boeing 747 je najrýchlejšie komerčné lietadlo, dokáže vyvinúť rýchlosť vyše 1046 kilometrov za hodinu.

Spoločnosť Qantas Airways odstavila svoj posledný Jumbo Jet, piloti so strojom zamierili k Mohavskej púšti v americkej Kalifornii.

Na rozlúčku následne nad austrálskymi vodami nakreslili na leteckých radaroch klokana. Austrálske aerolínie používali Boeingy 747 takmer polstoročie. Píše Deutsche Welle.

„Myslím, že sa z toho stane spomienka, za ktorou sa môžeme otáčať s veľkou hrdosťou," povedal Owen Zupp, jeden zo šiestich pilotov, ktorí lietadlo na jeho poslednej ceste sprevádzali.

Podľa riaditeľa spoločnosti Qantas Alana Joyca, ktorý sa na lietadlo pred jeho odletom z letiska v Sydney podpísal, model Austrálčanom sprístupnil medzinárodné lietanie.

Za zhruba polstoročie prepravili lietadlá Boeing 747 spadajúce pod túto spoločnosť viac ako 250 miliónov ľudí vrátane britskej kráľovnej Alžbety II.

Boeing 747 je najrýchlejšie komerčné lietadlo, dokáže vyvinúť rýchlosť vyše 1046 kilometrov za hodinu. V súčasnosti už však štvormotorový stroj zaostáva za modernými dvojmotorovými lietadlami, ako sú Airbus A350, Boeing 787 Dreamliner či starší Boeing 777.

Ukončiť prevádzku Boeingov 747 sa už rozhodly aj British Airways. Obe firmy k tomu prinútila až pandémia koronavírusu.

Zdroj: Twitter/Qantas

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boeing

Dôležité udalosti