V Austrálii objavili nové druhy hmyzu. Mená dostali po hrdinoch z komiksov

Na telo plus - s Gáborom Grendelom a Petrom Pellegrinim
Zdroj: Profimedia.sk, CSIRO, koláž: tvnoviny.sk

Zaujímavosťou je, že slávne mená dostalo päť druhov novoobjavených múch.

Zdá sa, že austrálski vedci sú fanúšikmi marvelovských komiksov. Len nedávno totiž objavili 165 nových zvieracích druhov a niektoré z nich dostali mená po známych superhrdinoch a postavách z filmov, píše BBC.

Zaujímavosťou je, že slávne mená dostalo päť druhov novoobjavených múch. Vedci z vládnej agentúry CSIRO si vybrali mená Thor, Loki, Čierna vdova, Deadpool a jeden druh pomenovali Stan Lee na počesť autora komiksov.

Mucha Thor, ktorej latinský názov Daptolestes bronteflavus sa dá preložiť ako „blonďavá búrka“, dostala svoje meno vďaka zlatým a svetlohnedým škvrnám na tele, tykadlách a hlave. Vedcom svojím vzhľadom pripomínala Thorove blond vlasy a zlaté prvky na jeho výstroji.

Druh, ktorý dostal meno Loki, má latinský názov Daptolestes illusiolautus, čo v preklade znamená "elegantný podvod" alebo "elegantné klamstvo".

Čierna vdova dostala tiež svoj druh novoobjaveného hmyzu. Mucha má latinský názov Daptolestes feminategus, čo znamená "žena oblečená v koži". Ide o odkaz na kožený oblek, ktorý Čierna vdova vo filmoch nosí.

Po novom existuje aj mucha menom Deadpool. Má oranžovo-červeno-čierne sfarbenie, preto vedcom pripomínala masku Deadpoola. Jej latinský názov Humorolethalis sergius sa dá preložiť ako "čierny humor".

Na počesť autora legendárnych komiksov Stana Leeho, ktorý zomrel v roku 2018, sa vedci rozhodli pomenovať piaty druh muchy jeho menom. Mucha s latinským názvom Daptolestes leei má na hlave stopy pripomínajúce Leeove charakteristické okuliare a biele fúzy.

Nové mená získalo ďalších 151 druhov hmyzu, osem nových rastlín, dve ryby, jeden roztoč, tri nové poddruhy vtákov a 25 morských bezstavovcov, ktorých existencia je síce známa už desaťročia, no doposiaľ neboli pomenované.

AUSTRÁLIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mena

Dôležité udalosti