Na Sibíri rastie "brána do podsvetia". Ľudia sa boja, že do nej začnú padať domy

Z Mysu Canaveral odštartovalo robotické vozidlo Perseverance.
Zdroj: Reprofoto: YouTube/ShantiUniverse

Ide o najväčšiu zníženinu na svete.

Tempom 20 až 30 metrov ročne sa rozširuje veľká sibírska zníženina Batagajka, niekedy označovaná aj ako kráter. Píšu o tom BBC aj Daily Mirror.

Rozširovanie je spojené s globálnym otepľovaním, zároveň k nemu samo tiež prispieva tým, ako sa z topiaceho permafrostu uvoľňujú oxid uhličitý a metán.

Batagajka ležiaca približne 660 km severovýchodne od ruského mesta Jakutsk vznikla v 60. rokoch. Po vyklčovaní lesa bol permafrost vystavený slnečným lúčom, začal sa topiť a povrch sa začal prepadať.

Batagajka je najväčšou zníženinou na svete a zrejme tiež druhou najstaršou. Na dĺžku meria cez kilometer a hlboký je asi 50 metrov.

Miestni ho prezývajú aj „brána do podsvetia". Z miesta sa totiž často ozývajú dunivé strašidelné zvuky. Podľa vedcov však ide len o nárazy rútiacej sa pôdy. Brána sa však rýchlym tempom rozširuje.

Obvvatelia z blízkeho okolia sa boja, že sa do zníženiny čoskoro začnú prepadať okolité domy. Boja sa tiež toho, čo urobí topiaca pôda so zdrojmi podzemnej vody.

V permafroste sú totiž uložené taktiež aj vírusy a baktérie, ktoré neraz niekoľko tisíc rokov staré zmrazenie prežili a môžu byť znovu nebezpečné.

To sa pred štyrmi rokmi stalo osudné iba 12-ročnému chlapcovi. Ten zomrel na nákazu antraxom spôsobenou zrejme sobom, ktorý v polovici minulého storočia uhynul, mršina zostala zmrznutá v permafroste a po roztopení baktérie infikovali podzemnú vodu.

MOSKVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráter

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.