Rakovina pľúc je najsmrteľnejšou rakovinou. Pre pacientov sa rysuje nová liečba

Pre pacientov vzniká nová nádej v diagnostike.

Stačí iba niekoľko mesiacov a z diagnózy, ktorá sa mohla vyriešiť operáciou, liečbou a uzdravením, sa stane verdikt s fatálnym koncom.

Podľa portálu sme.sk má Slovensko jeden z najväčších výskytov rakoviny pľúc spomedzi krajín Európskej únie. Za rok jej podľahne vyše 2000 pacientov. Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marty Hájkovej až tri štvrtina pacientov prichádza k lekárovi neskoro.

Prečo je to tak? V podstate je to jednoduché, pľúca nebolia, a tak sa príznaky choroby ľahko pomýlia s menej závažnými. V sobotu bol však Svetový deň rakoviny pľúc, a tak sme sa rozhodli upozorniť na toto vážne ochorenie.

Zdroj: shutterstoc.com/Dario Lo Presti

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny pľúc patria: vykašliavanie krvi, nevysvetliteľné chudnutie, bolesť kostí, dlhotrvajúci kašeľ, bolesť na hrudníku, problémy s dýchaním, sipot, chrapot, chronická únava a sezónne alergie.

Fajčiari a susedné Česko

Vyšetrenia zamerané na včasné odhalenie rakoviny sú takzvané skríningy. V roku 2018 spustilo Ministerstvo zdravotníctva SR skríningové programy zamerané na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice. Podľa ministerstva išlo o ťažiskovú úlohu, ktorú MZ SR plní v súvislosti so strategickým plánom na zníženie výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia, ako aj na zlepšenie kvality života pacientov.

Prečítajte si aj: Dobrá správa pre pacientov s rakovinou. Poisťovne im preplatia inovatívnu liečbu

V susednom Česku ju však spúšťajú aj na včasné zistenie rakoviny pľúc. „Pilotný program včasného zachytenia karcinómu pľúc sa bude týkať odhadom asi 30-tisíc rizikových osôb, vo veku 55-75 rokov. Denne však musia vyfajčiť minimálne jednu krabičku cigariet. Okrem pľúcneho oddelenia ich na vyšetrenie budú posielať aj praktickí lekári," tvrdí profesorka Martina Vašáková, predsedníčka Českej pneumológie a ftizeológie.

Predpokladá sa, že odchytia vyšší počet pacientov, ktorí budú môcť mať pľúca ešte operované a nádor z nich sa úplne odstráni, píše blesk.cz

Skríning rakoviny pľúc na Slovensku

Zaujímali sme sa, či podobnú formu liečby môžeme očakávať aj na Slovensku.

"Problematikou sa v spolupráci s odborníkmi aktuálne zaoberáme. Analyzujeme možnosti skríningu rakoviny pľúc, nie však celoplošne. Najnovšie odborné poznatky smerujú napríklad k používaniu diagnostickej metódy, ktorou je florescenčná bronchoskopia, podrobnosti budú predmetom ďalších odborných diskusií," prezradila nám hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Podľa jej slov, je dôležité analyzovať a porovnať možnosti každého skríningu v špecifických podmienkach danej krajiny, teda do akej miery je skríning efektívny a ako dokáže zmeniť či ovplyvniť výskyt daného ochorenia v populácii.

Prečítajte si aj: Migréna a bolesť hlavy trápia mnohých. Viete, ako s nimi bojovať?

"Aj v odporúčaniach Európskej komisie sa zdôrazňuje, že každá krajina je zodpovedná za zdravie svojich občanov, pričom každá krajina má aj svoje špecifická a mala by zohľadniť celkové možnosti zdravotníckeho systému," vysvetľuje.

V prípade rakoviny pľúc zostáva primárnou prevenciou výrazné obmedzenie fajčenia, ochrana pred pracovnou záťažou karcinogénnym faktorom a zdravý životný štýl.

"S tým pomáhajú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré majú poradne zdravia, v ktorých vykonávajú edukačné a osvetové aktivity, týkajúce sa aj možností odvykania od fajčenia a zdravého životného štýlu," dodala Eliášová.

Nádej na život spočíva aj v modernej liečbe

Liečba rakoviny pľúc počas uplynulých rokov naozaj napredovala. Odborníci zaznamenali revolučné zmeny a pacientom, ktorí si vypočuli rozsudok posledných deväť mesiacov života, sa otvorila šanca na štvornásobne dlhšiu dobu prežitia aj v lepšom zdravotnom stave.


Medzi ne patrí napríklad imunoterapia. Biologickými liekmi sa povzbudzuje a posilňuje vlastná ľudská imunita. V kombinácií s chemoterapiou dosahuje priaznivé výsledky.

Nádor pod drobnohľadom

Aby bola liečba pacienta čo najúčinnejšia, je potrebné podrobiť vzorku z nádoru dôkladnému testovaniu. Následne vedia lekári určiť predbežné reagovanie nádoru na liečbu. Ide však o nákladnú liečbu.

Na pacientov a chorých vraj bude mať negatívny dopad aj pandémia koronavírusu. Ľudia nechodili na bežné kontroly a vyšetrenia, a tak prišli po uvoľňovaní opatrení so zanedbanými chorobami. Predpokladá sa preto, že sa tento rok aj zvýši počet pacientov s neoperovateľnou rakovinou pľúc, pretože sa dajú neskoro vyšetriť.

Práve rakovina pľúc je pritom v rebríčku úmrtí na rakovinu na prvom mieste. Po nej vedie v tejto smutnej štatistike rakovina prsníkov, hrúbého čreva, prostaty, rakovina kože a žalúdka. Uvádza Svetová zdravotnícka organizácia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti