Chlapec (3) ako najmladší človek zdolal jeden z najikonickejších alpských štítov

faktura.jpg

Jeho sestra Freya (7) zdolala tento štít dokonca bez asistencie.

Iba trojročný chlapec sa stal najmladším človekom, ktorý zdolal jeden z najikonickejších alpských štítov.

Jackson Houlding vo veku, v ktorom sa mnohí rodičia svoje deti boja pustiť na preliezky, pokoril 3308 metrov vysoký vrch Piz Badile, ktorý sa nachádza na hraniciach Švajčiarska s Talianskom. Rekordný zápis zaznamenala aj jeho sestra Freya (7), ktorá ako najmladší človek zdolala tento štít bez asistencie.

Výpravu viedol ich otec Leo Houlding, ktorý je skúsený profesionálny horolezec, malému Jacksonovi najviac pomáhala mama Jess, ktorá ho v ťažších úsekoch prenášala na chrbte.

Britská rodina začala výstup 25. júla a rozvrhla si ho na tri dni. Jednu noc prespali v horskej chate, ďalšie dve prečkali v bivakoch.

„Dcéra liezla celý čas sama, bez pomoci. Dokonca aj tie najťažšie úseky, bolo to veľmi pôsobivé. Pritom iba pred týždňom oslávila siedme narodeniny," uviedol hrdý otec v rozhovore pre portál Sky News.

„Manželka niesla Jacksona, ktorý váži 15 kilogramov, na chrbte, zatiaľ čo ja som vyniesol vybavenie a jedlo. V posledných rokoch sme spoločne zdolali na niekoľko vrchov po celej Európe, deti boli každým rokom silnejšie a schopnejšie. Zdolali sme napríklad aj najvyšší vrch Slovinska Triglav, ale tento posledný výstup bol, čo sa týka náročnosti, úplne iná liga," hovorí Houlding.

Zdroj: Profimedia.sk

„Tým, že sme so sebou mali deti, som si uvedomoval, že ide o veľké dobrodružstvo, ale ani v jednom momente som nemal pocit, že by sme zbytočne riskovali a bolo by to nad naše sily," dodal vedúci výpravy.

Keď sa im konečne podarilo vystúpiť na vrchol hory, deti sa okrem krásneho výhľadu dočkali aj sladkej odmeny v podobe sladkostí.

„Bolo to skvelé, najviac som si užil, keď som mohol liezť sám," pochvaľoval si adrenalínový zážitok najmladší člen výpravy Jackson.

Podobne to videla aj jeho sestra Freya: "Bolo to naozaj zábavné a zároveň desivé. Som na seba hrdá".

Rodina si už vytýčila ďalší cieľ, ktorým bude pohorie Durmitor v Čiernej hore.

BERN/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horolezectvo

Dôležité udalosti