Najčastejšie mýty o darovaní krvi, ktorým ste verili aj vy?

Zámena manželiek
Zdroj: TASR

V prípade darovania krvi môžete zachárniť niekom život.

Celosvetovo je nedostatok darcov krvi a inak tomu nie je ani u nás na Slovensku. Mnoho ľudí nemôže darovať krv zo zdravotných dôvodov (celiakia, anémia a pod.), iní tomu nevenujú pozornosť alebo sa toho dokonca boja. Existuje totižto veľa mýtov o darovaní krvi a vy ste určite zachytili minimálne jeden z nich.

Mýtus: Darovane krvi bolí.

Darovaniu krvi sa naozaj nikto nemusí obávať. Nie je to bolestivý zákrok. Na odobratie krvi sa používa bežná ihla, ako aj pri odberoch u všeobecného doktora, je iba o niečo širšia. V prípade, že v pohode zvládnete bežný odber krvi, zvládnete aj darovanie krvi.

„Darovanie krvi sa príliš nelíši od bežného odberu na laboratórne vyšetrenie, nemusíte sa teda vôbec báť bolesti," potvrdil doktor Miloš Bohonek z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe. „Každý odber trvá približne sedem až desať minút a hneď po odbere sa môžete občerstviť," dodáva.

Mýtus: Vegetariáni nemôžu darovať krv.

Záujemcovia o darovanie krvi nie sú zaškatuľkovaní, podľa stravovacích preferencií. Avšak je pravda, že vegetariáni zvyknú mať v krvi nižší obsah železa a je pravda, že osoby s anémiou nemôžu darovať krv.

Prečítajte si aj: Slovenské nemocnice majú málo krvi. Darcovia sa nemusia o bezpečnosť obávať

Takže toto tvrdenie závisí na jednotlivcoch a ich strave. Či je dostatočne pestrá na výživové hodnoty a či sú oni zdravotne v poriadku. Vysoké množstvo železa obsahuje napríklad tofu, ktoré preferuje veľa vegetariánov.

Mýtus: Pred odberom krvi nesmiete mať večeru ani raňajky.

Toto tvrdenie je jednoznačne nepravdivé. Pred odberom krvi je nesmierne dôležitá dostatočná hydratácia pred, ale aj po odbere. Pred darovaním krvi môžete zjesť ľahké jedlo akým je napríklad rožok.

Základom je teda dostatočný pitný režim, avšak uprednostnite nesladené nápoje. Večer pred odberom vynechajte akurát ťažké, mastné a extra kalorické jedlá a dajte si radšej niečo ľahšie. Samozrejme pre odberom nemôžete užívať alkohol.

Mýtus: Som žena a krv môžem darovať iba dvakrát za rok.

Táto informácia je veľmi zavádzajúca. Pri odbere musíte mať dostatočné množstvo hemoglobínu v krvi a tú majú väčšinou ženy v nižšom množstve ako muži. Pokiaľ žena neváži menej ako 50 kilogramov, nie je tehotná a nekojí, jej hladina hemoglobínu v krvi by mala byť v požadovanej hodnote a krv môže darovať aj častejšie.

Prečítajte si aj: Vysoké teploty sa podpísali aj na zdraví. Desiatky ľudí skolabovali a potrebovali pomoc

Podľa portálu redcross.sk môžu ženy darovať krv na Slovensku s odstupom štyroch mesiacoch, teda maximálne trikrát do roka. Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacoch, teda maximálne štyrikrát do roka.

Mýtus: Fajčím a to je pri odbere problém.

Darovať krv môže aj fajčiar.

Mýtus: Darovaná krv mi bude v tele chýbať.

Ľudské telo obsahuje celkovo päť až šesť litrov krvi. Nemusíte sa teda báť, že vám darovaná krv bude chýbať. Zdravé telo človeka, ktorý prišiel na odber, si krv samé opäť vytvorí.

Krvná plazma a doštičky sa v tele obnovia do 48 hodín, krvinky približne do mesiaca, píše blesk.cz.

Chcete sa stať darcom krvi?

V prípade, že chcete byť darcom, vaša váha by mala byť minimálne 50 kilogramov a mali b ste byť vo veku 18-60 rokov. Viac sa dozviete a prihlásiť na odber sa môžete na stránke Národnej tranfúznej služby Slovenskej republiky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti