Psovi diagnostikovali rakovinu nosa. Lekári mu nasadili liečbu určenú ľuďom

koncert.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Ralph už podstúpil intenzívne ožarovanie na univerzite v Edinburghu.

Britskí veterinári diagnostikovali Ralphovi, päťročnému Gordonskému seterovi, agresívny nádor v nose. Nález, ktorý mu sťažoval dýchanie a bez liečby ho mohol zabiť, sa rozhodli liečiť štandardnou liečbou určenou pre ľudí, píše Daily Mail. Ralph je tak vôbec prvým psom v Británii, ktorý podstúpil liečbu určenú výlučne ľuďom.

Ralphovi diagnostikovali nádor po tom, čo začal krvácať z nosa bez zjavnej príčiny. Pes už podstúpil intenzívne ožarovanie na univerzite v Edinburghu. Špeciálny prístroj, ktorým Ralpha liečili, poskytuje röntgenovú terapiu priamo v mieste výskytu rakovinových buniek a nezasahuje pritom okolité zdravé tkanivo.


„Máme šťastie, že máme k dispozícii špičkovú technológiu, ktorou môžeme liečiť našich pacientov. Táto pokročilá technológia nám umožňuje ochrániť oveľa viac zdravého tkaniva a zároveň zvyšovať dávky žiarenia priamo v mieste výskytu nádoru. Naším primárnym cieľom je bojovať proti rakovine, ale zároveň zlepšovať alebo udržiavať dobrú kvalitu života,“ povedala Magdalena Parys, špecialistka na radiačnú onkológiu v Royal School of Veterinary Studies v Edinburghu.

Po liečbe sa Ralphov nádor značne zmenšil, krvácanie z nosa sa zastavilo a zdá sa, že momentálne si užíva psí život tak, ako predtým.

EDINBURGH/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liečba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.