Topenie ľadovcov nabralo také tempo, že sa začína napĺňať najkatastrofickejší scenár

Cennet: 99. epizóda
Cennet: 99. epizóda Zdroj: shutterstock/Nicolaj Larsen

Keby sa roztopil všetok ľad v Grónsku a na Antarktíde, hladina oceánov by stúpla až o 65 metrov.

Klimatické modely, ktoré vedci vypracovali a zverejnili v správe Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), už neodrážajú reálny stav. Topenie ľadovej pokrývky v Grónsku a Antarktíde nabralo také tempo, že sa začína napĺňať najhorší scenár vzostupu hladín oceánov. Píše o tom portál Science Alert.

Podľa poslednej zásadnej správy IPCC z roku 2014 by roztopený pevninský ľad z Grónska a Antarktídy mal v najhoršom prípade do roku 2100 prispieť k zvýšeniu hladiny morí a oceánov o 40 centimetrov. Takýto nárast by mal devastačný dopad na pobrežné oblasti na pevnine a v ohrození by boli stovky miliónov ľudí.

Búrky, ktoré už teraz páchajú obrovské škody, by boli silnejšie a aj oblasti, ktoré doteraz nepostihli záplavy, by sa čoraz častejšie ocitli pod vodou. Najnovšie odhady na základe meraní ukazujú, že realita je trikrát horšia, ako počítal najtriezvejší odhad zo správy IPCC, podľa ktorého sa hladina oceánov zdvihne do konca tohto storočia o 70 cm zo všetkých zdrojov topenia ľadu. Ten počítal, že roztopený ľad z Grónska a Antarktídy k tomu prispeje 15 centimetrami.

„Musíme vypracovať nový najhorší scenár, topenie ľadu v Grónsku a Antarktíde už teraz kopíruje najhoršie predpovede, s ktorými sme doteraz pracovali. Je to veľmi dôležité pre plánovanie klimatickej stratégie, ktorá má zmierniť globálne otepľovanie. Ak to podceníme a hladina oceánov v budúcnosti stúpne viac a rýchlejšie, ohrozí to všetky pobrežné komunity na celom svete," uviedol Thomas Slater jeden z autorov najnovšej štúdie, ktorý pôsobí na University of Leeds.

Odhaduje sa, že na zmiernenie následkov vzostupu hladín morí a oceánov bude musieť ľudstvo vynaložiť každý rok okolo 70 miliárd amerických dolárov. Najväčšiu časť týchto prostriedkov pohltí vybudovanie hrádzí a morských stien.

Keby sa roztopil všetok ľad v Grónsku a na Antarktíde, hladina oceánov by stúpla až o 65 metrov. Úbytok ľadu sa pri tom začal iba na prelome storočí. Do roku 2000 sa ľadová pokrývka v Grónsku aj na Antarktíde stihla cez zimu vždy obnoviť. Iba vlani prišiel najväčší ostrov sveta o 532 miliárd ton ľadu. Pre lepšiu predstavu - každú sekundu sa do Atlantického oceánu uvoľnilo 6 olympijských bazénov plných vody. 

LEEDS/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grónsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.