Baby boom v africkej divočine. Ohrozené gorily zaznamenali výrazný prírastok

Zdielané bicykle.
Zdroj: Shutterstock / GUDKOV ANDREY

Vládna agentúra verí, že za pozitívnym nárastom je dlhodobé úsilie ochranárov, hliadky proti pytliakom, nepretržitá veterinárna starostlivosť a monitorovanie goríl.

Baby boom v africkom národnom parku Bwindi Impenetrable v Ugande. Tamojšie úrady hlásia prírastok horských goríl, ktorý im robí obrovskú radosť. Rok 2020 je pre africké gorily naozaj plodným. Kým v uplynulom roku sa v Ugande narodili len dve gorilie mláďatá, v tomto roku ich pribudlo už sedem, píše CNN.

Hovorca vládnej agentúry Uganda Wildlife Authority Bashir Hangi uviedol, že v priebehu šiestich týždňov od júla do augusta sa narodilo až päť mláďat. Úrady si zatiaľ náhly nárast gorilích pôrodov nevedia vysvetliť, no vplyv opatrení v dôsledku pandémie koronavírusu vylúčili, keďže gravidita goríl trvá deväť mesiacov a k samotným opatreniam došlo neskôr.

Vládna agentúra však verí, že za pozitívnym nárastom je dlhodobé úsilie ochranárov, hliadky proti pytliakom, nepretržitá veterinárna starostlivosť a monitorovanie goríl. Uganda každoročne hlási v priemere jedno až dve mláďatá.

„Narodenie nových horských goríl je svedectvom úspešného úsilia Ugandy v oblasti ochrany prírody,“ uviedol vo svojom vyhlásení Sam Mwandha, výkonný riaditeľ agentúry Uganda Wildlife Authority.

Podľa úradov došlo v ugandskej divočine v dôsledku opatrení ochranárov k všeobecnému nárastu rôznych populácií.

Nedávny prírastok spôsobil, že gorily horské boli vyradené zo zoznamu kriticky ohrozených druhov, no Medzinárodný zväz na ochranu prírody ich stále klasifikuje ako ohrozený druh.

UGANDA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prírastok

Dôležité udalosti