Kde sa v domácnosti nachádza najviac baktérií? Odpoveď vás prekvapí

Najviac zasiahnuté predmety používate každý deň.

Celý víkend poctivo upratujete, aby ste mali byt alebo dom ako zo škatuľky. Zvyšok týždňa tak môžete pokojne sadieť so šálkou kávy na gauči a pozerať váš obľúbený seriál. Tak si to predstavuje väčšina ľudí.

Takzvané upratovacie soboty boli v minulosti zaužívané v takmer každej domácnosti. Cez pracovný týždeň sa upratovanie jednoducho nikdy nestíhalo. A to hlavne vtedy, ak to bolo potrebné spraviť poctivo.

Povysávať, utrieť prach, podlahy a kúpeľňu. Taktiež umyť okná, skrine, dvere a podobne. Je to hotový maratón. Napriek tomu čisto nemáte. Prečo? Ako píše portál prostreno.cz, v každej domácnosti sú nasledujúce tri predmety, ktorých si potrebu čistenia alebo dezinfekcie uvedomí len málokto.

Diaľkové ovládanie

Jeden z predmetov, ktorého sa doma dotýkame najčastejšie, je práve diaľkové ovládanie. Preto, že sa ho dotýkame tak často, zhromažďujú sa na ňom rôzne zvyšky a choroboplodné patogény.

Zdroj: Profimedia

Vedci z Virginia School of Medicine zistili, že viac ako 30 percent všetkých testovaných diaľkových ovládačov bolo pokrytých chrípkovými vírusmi. Ak teda zdieľate domácnosť s viacerými ľuďmi a televíziu zapínate často, mali by ste ho čistiť aspoň raz týždenne. Ako?

Najlepšie tak, že najskôr vysajete alebo vyfúkate priestor medzi tlačidlami. Potom ovládač utrite rýchloschnúcim dezinfekčným obrúskom.

Počítačová klávesnica a myš

A rovnako sa nájde veľmi veľa špiny a baktérií na klávesnici, a preto aj tú musíte pravidelne čistiť.

Prečítajte si aj: Upratujete s octom? Na niektoré povrchy ho radšej nepoužívajte

Najskôr ju vypnite alebo odpojte z elektriny, a potom otočte hlavou hore, aby ste z nej vyklepali prípadné zvyšky jedál či iný neporiadok. Akonáhle omrvinky odstránite, vyčistite klávesnicu rýchloschnúcou dezinfekčnou utierkou a pri odolných škvrnách použite špeciálny čistiaci prostriedok.

Matrac

V posteli strávi človek v priemere sedem hodín denne. Každý večer si tam ukladáte hlavu k spánku a, bohužiaľ, sa tam taktiež nazbiera veľa špiny.

Predovšetkým preto, že sa v noci potíte a strácate kožné bunky. Navyšek, keď ste chorý, ukladajú sa do vášho matraca aj vírusy a baktérie. Aby ste mohli matrac vyčistiť, najskôr stiahnite ochranný poťah a vyperte ho aspoň na 60 stupňoch.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Samotný matrac potom vyčistíte tak, že ho posypete práškom do pečiva. Najlepšie vám to pôjde s pomocou sitka. Prášok do pečiva vytiahne nečistoty a vlhkosť a odstráni zápachy.

Ale pozor! Prášok neodstraňujte, po jeho zaschnutí jednoducho natiahnite čistú posteľnú bielizeň. Pri ďalšej výmene bielizne môžete prášok vysať, tým odstránite nielen prášok, ale napríklad aj roztoče.

Ak sa chcete dozvedieť, koľko v matraci žije roztočov, dočítate sa to TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Myš

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.