Žena, ktorá sa narodila bez maternice, sa stala matkou. Porodila zdravého chlapčeka

Kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: Facebook / Jen Gobrecht

Dnes už tridsaťštyriročná Jennifer z amerického štátu Pennsylvánia sa narodila s nezvyčajnou diagnózou.

Narodila sa bez maternice a nikdy sa nemala stať matkou. Američanka Jennifer Gobrecht mala len 17 rokov, keď jej lekári oznámili zdrvujúcu správu. Napriek tomu sa sna o dieťati nevzdala a dnes je matkou desaťmesačného Benjamina, ktorého nazýva zázrakom, píše Mirror .

Dnes už tridsaťštyriročná Jennifer z amerického štátu Pennsylvánia sa narodila s nezvyčajnou diagnózou. Jej názov znie Mayerov-Rokitanského-Küsterov syndróm, pri ktorom dochádza k anomálii vývoja maternice a jeho dôsledkom je neplodnosť. Nezvyčajná diagnóza postihuje jednu zo 14 500 žien po celom svete.

Rodina najskôr o Jenniferinom stave netušila. Až keď mladé dievča nedostalo menštruáciu ani v sedemnástich rokoch, rozhodli sa vziať ju k lekárom. Tí vďaka vyšetreniu zistili, že Jennifer nemá maternicu.

„Vyrastala som s myšlienkou, že jedného dňa sa stanem matkou a zažijem tehotenstvo. Tá správa bola zničujúca. Sedela som v aute s mamou a nemohla som prestať plakať,“ opisuje Jennifer chvíle, keď jej lekári ako tínedžerke oznámili, že jej sen stať sa matkou sa nikdy nenaplní.

Keď Jennifer prekonala prvotný šok, uvedomila si, že jedného dňa bude musieť o svojej nezvyčajnej diagnóze povedať aj svojmu partnerovi. Keď stretla Drewa a zaľúbila sa doňho, netušila, ako zdrvujúcu správu príjme. „Znamenalo to, že keď sme spolu začali randiť, vedel, do čoho ide. Bral ma však takú, aká som. Vďaka tomu som sa doňho zamilovala ešte viac,“ hovorí Jennifer.

A one of a kind Dad indeed


Zdroj: Fcaebook/Jen Gobrecht

Pár sa zosobášil v roku 2014, no keďže o Jenniferinej diagnóze nevedeli všetci, čoskoro museli čeliť otázkam o dieťati. „Najťažšie bolo, keď nám kamaráti oznamovali, že čakajú bábätká. Bol to taký horko-sladký pocit. Vždy som sa tešila, že čakajú dieťa, ale zároveň bolo smutné uvedomiť si, že sama to zažiť nemôžem,“ tvrdí Jennifer.

V roku 2017 si však Jennifer prečítala článok o novom lekárskom pokuse. V pennsylvánskej nemocnici v tom čase prebiehal výskum transplantácii maternice. Hľadali dobrovoľníčky, ktoré by operáciu podstúpili, a tak sa Jennifer prihlásila.

Prvý úspešný prípad, kedy sa žene po transplantácii maternice narodilo dieťa, sa stal v roku 2014 vo Švédsku. Maternicu jej však transplantovali od živej darkyne. Druhý prípad sa stal o tri roky neskôr v Brazílii. Žena vtedy získala maternicu od zosnulej darkyne. To bol aj prípad Jennifer.

Pri desaťhodinovej operácii jej lekári transplantovali maternicu od zosnulej darkyni. Pár však musel čakať pol roka, kým mohli lekári do transplantovanej maternice vložiť embryo. Po dvoch týždňoch od zákroku lekári nedočkavému páru oznámili, že Jennifer je tehotná.


Zdroj: Facebook / Jen Gobrecht


„Nemohli sme prestať plakať od šťastia. Šestnásť rokov predtým mi oznámili, že nikdy nebudem mať dieťa a teraz toto. Bolo to neuveriteľné,“ priznala Jennifer, ktorá si podľa vlastných slov tehotenstvo, vrátane nevoľností a únavy, nesmierne užívala.

O pár mesiacov neskôr sa z Jennifer a Drewa stali rodičia zdravého chlapčeka, ktorému dali meno Benjamin. Jennifer dodáva, že operáciu podstúpila aj preto, aby dala nádej ženám, ktoré sa narodili s podobnou diagnózou ako ona.

PENNSYLVÁNIA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.