Medvede si zvyknú hľadať potravu pri ľudských obydliach. Tento rok však zostanú v lese

Postarala sa o to príroda.

Polámané ovocné stromy, zničené včelie úle, či odpadkové koše. Medvedie návštevy v záhradách domov, alebo aj pri bytovkách zvyknú byť na jeseň častejšie. Naše najväčšie šelmy si totiž robia zásoby tuku na zimné obdobie. Tento rok by to ale mohlo byť inak.

Keď medveď navštívi ovocný sad zostane po ňom paseka. „Polámal minimálne tri stromy a obral nás o poslednú úrodu. S tým, že máme výstavu ovocia na Vlkolínci, takže už neviem, čo dáme na tú výstavu," tvrdí majiteľ záhrady vo Vlkolínci Jozef Bašary.

Na chovných farmách bývajú následky ešte horšie. „Tento rok nám zobral tri jahňatá, minulý rok sme však prišli asi o 13 oviec," potvrdila Angela Papúchová z ovčej farmy Biely Potok.

A po medvedích návštevách v uliciach miest sa ľudia boja o bezpečnosť. Počas tohtoročnej jesene by však malo byť návštev medveďov v našich záhradách, či pri odpadkových košoch, podstatne menej. Bohatú hostinu im pripravila sama príroda.

„Vyzerá to, že už začína sa zafarbovať lístie, ale to sú práve tie bukvice, ktoré sa ukazujú červené. To býva raz za pár rokov, za tri, štyri, možno aj sedem rokov a teraz je to každý buk je obsypaný," tvrdí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV.

Niektoré si už zvykli na odpadkové koše, no väčšinu medveďov vraj táto výživná lahôdka udrží v lese. Buky a liesky bohato zarodili nielen vo Veľkej Fatre, ale všade, kde sa medveď hnedý vyskytuje.

Dobre zarodila aj pútavo červená kalina obyčajná a tak to v podhorských dedinách či mestách naozaj vyzerá na pokojnejšiu jeseň.

Viac sa dozviete z reportáže Mária Kermieta.


LIPTOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Strava

Dôležité udalosti