Žralok modrý nie je neohrozeným pánom oceánov. Poriadny strach mu naháňa iba jeden tvor

Majú z nich taký veľký strach, že po náhodnom stretnutí s nimi sa v danej oblasti neobjavia celý rok.

Žralok modrý (alebo aj žralok veľký biely) bol dlho považovaný za neohrozeného vrcholového predátora, ktorý v oceánoch nemá prirodzeného nepriateľa. Tento zaužívaný názor však vyvrátila štúdia z roku 2019, ktorá ukázala, že dominanciu obávaných lovcov narúšajú kosatky dravé (lat. Orcinus orca).

To, že bez väčších problémov dokážu zabiť žraloky modré (lat. Carcharodon carcharias) sa vie už dávno. Výskum ale teraz ukázal, že najväčšie mäsožravé žraloky sa kosatkám vyslovene vyhýbajú. Majú z nich taký veľký strach, že po náhodnom stretnutí s nimi sa v danej oblasti neobjavia celý rok. Píše o tom portál Science Alert.

Kosatky dravé sú tak právoplatnými kráľmi oceánov a v potravinovom reťazci sú úplne na vrchole.

„Keď narazia na kosatky, okamžite opustia svoje na potravu bohaté teritórium. Niekedy sa tam vrátia až po roku aj napriek tomu, že kosatky tadiaľ iba prechádzali a dlho sa nezdržali," hovorí spoulautor spomínanej štúdie, morský ekológ Salvador Jorgensen z Monterey Bay Aquarium.

Tím vedcov k záverom zo zverejnenej štúdie prišiel na základe sledovania populácií žralokov modrých a kosatiek dravých. Nápomocné im boli aj údaje o populácii tuleňov sloních (lat.  (lat. Mirounga angustiroustros), ktoré sú obľúbenou potravou žralokov.

Na miestach, kde sa objavili kosatky, si tulene mohli na istý čas vydýchnuť. Útokov žralokov modrých tam výrazne ubudlo. Samotné kosatky pritom ako potravu preferujú skôr ryby.

Dôležité informácie vedcom poskytli aj štyri zaznamenané konfrontácie medzi kosatkami a žralokmi. „V okolí Farallonských ostrovov sme každú sezónu evidovali okolo 40 tuleňov zabitých žralokmi. Keď sa tam však objavili kosatky, celú sezónu sme nezaznamenali ani jedného mŕtveho tuleňa," uviedol ďalší člen vedeckého tímu, morský biológ Scot Anderson.

Žraloky modré sa po príchode kosatiek zvyknú stiahnuť do oblasti známej ako „White shark café", teda do centrálnej časti oceánu, kde za normálnych okolností trávia iba jarné a zimné obdobie.

Kosatky väčšinou vyhľadávajú ľahšiu korisť, no do ich jedálnička patria aj žraloky modré, ktoré lovia pre ich na vitamíny a olej bohaté pečienky.

„Konforntácie medzi morskými predátormi sa na rozdiel od tých suchozemských dajú pozorovať a zdokumentovať oveľa ťažšie. Ide o ojedinelé incidenty a preto ich úplne pochopenie bude trvať dlhší čas," dodal morský ekológ Jorgensen.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žralok modrý

Dôležité udalosti