V roku 2010 si ľudstvo stanovilo 20 cieľov pre záchranu planéty. Nesplnilo ani jeden

Kráľovský pár na "brigáde" v pekárni.
Zdroj: shutterstock/kviktor

Napriek tomu, že nebol splnený ani jeden zo stanovených cieľov sa v niektorých oblastiach podarilo dosiahnuť pokrok.

Ľudstvo nesplní ani jednu z priorít, ktoré si pred desiatimi rokmi dalo za cieľ v snahe zachovať prírodu a rozmanitosť druhov. Konštatuje to správa OSN, ktorú zverejnili v utorok.

Vplyv ľudskej činnosti na prírodu za posledné polstoročie sa nedá nazvať inak ako katastrofický. Od roku 1970 zmizlo z našej planéty takmer 70 percent všetkých divokých zvierat, rýb a vtákov. Znehodnotenie troch štvrtín pevniny výrazne prispelo k tomu, že v súčasnosti je na pokraji vyhynutia až milión tvorov.

V roku 2010 sa 190 členských štátov OSN dohodlo na spoločnom pláne v boji proti negatívnym dôsledkom ľudskej činnosti na svet prírody. Išlo o 20 cieľov, ktoré mali byť splnené do roku 2020. Medzi najdôležitejšie priority zaradili zníženie závislosti ľudstva na fosílnych palivách, reguláciu odlesňovania a rybolovu.

Utorková správa však ukázala, že ani jeden z dvadsiatich bodov nebude splnený.

„V súčasnosti sme v štádiu systematického vyhladzovania všetkých živých bytostí s výnimkou človeka," vyhlásila ekologička Anne Larigauderiová, ktorá je výkonnou riaditeľkou Medzivládnej vedecko-politickej platformy pre biologickú rozmanitosť a ekosystémové služby (IPBES).

V správe OSN sa píše, že nesplnenie cieľov pre udržanie rozmanitosti prírody vážne podkopáva snahu bojovať proti klimatickým zmenám.

Čas na to, aby ľudstvo začalo brať túto výzvu vážne, sa kráti. V tomto roku sa mali konať dve veľké konferencie zamerané na ochranu životného prostredia, na ktorých sa malo diskutovať o ďalšom smerovaní v tejto oblasti. Pandémia koronavírusu však spôsobila, že ich museli presunúť do roku 2021.

Larigauderiová v tejto súvislosti hovorí, že celosvetová zdravotnícka kríza je budíčkom pre svetových lídrov.

„Situácia s COVID-om dokazuje, že odlesňovanie a ľudské zásahy do divokej prírody môžu mať už teraz veľmi neblahý vplyv na naše každodenné životy, Verejnosť si uvedomila, že najnebezpečnejším tvorom na planéte je práve človek a že každý jedinec by mal vyvíjať nátlak na zmenu fungovanie priemyslu," tvrdí ekologička.

Napriek tomu, že nebol splnený ani jeden zo stanovených cieľov sa v niektorých oblastiach podarilo dosiahnuť pokrok. Za zmienku stojí, že odlesňovanie sa v uplynulej dekáde spomalilo v porovnaní s tou predošlou zhruba o tretinu.

Za posledných 20 rokov sa urobil pokrok aj v ochrane prírodných oblastí. V roku 2000 podliehalo ochrane 10 percent pevniny, v súčasnosti je toto číslo na úrovni 15 percent.

 
NEW YORK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana prírody

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.