Malý hrdina. Iba štvorročný chlapček dvakrát porazil leukémiu

turecko grab.jpg
Zdroj: Facebook / Kirsty Knighton

Keď mal Josh osem mesiacov, lekári mu prvýkrát diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu.

Konečne si môže užívať veci ako ostatné deti v jeho veku. Iba štvorročný Josh Stockhill z britského mesta Peterborough si po dlhých mesiacoch náročného boja proti zákernej chorobe naplno užil svoj prvý školský deň. Jeho rodičia sa pritom ešte donedávna obávali, že svojho syna v školskej uniforme nikdy neuvidia, píše The Sun .

Keď mal Josh osem mesiacov, lekári mu prvýkrát diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu. Bábätko podstúpilo chemoterapiu, no po mesiaci sa uňho rozvinula sepsa, a tak skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Jeho stav bol natoľko vážny, že lekári Joshovým rodičom oznámili, že má päťdesiatpercentnú šancu, že prežije. Po deviatich mesiacoch chemoterapie sa chlapcov stav začal zhoršovať a na prežitie potreboval okamžitú transplantáciu kostnej drene.

Zhodu našli lekári u darcu zo Španielska. Vo svojich dvoch rokoch tak malý bojovník podstúpil operáciu, ktorá mu zachránila život.

V novembri uplynú dva roky od operácie a Joshovi rodičia Kirsty a Craig si užívajú každý maličký úspech svojho chlapčeka. „Nevieme, čo mu prinesie budúcnosť, ale je to veľmi veselé dieťa. Veľmi sa teší, že môže nastúpiť do školy," uviedla Joshova mama Kirsty, ktorá spolu s partnerom vychováva ďalšie štyri deti.

Joshovi rodičia sa práve v tento mesiac, ktorý je vo viacerých krajinách sveta venovaný deťom s rakovinou a osvete detskej rakoviny, rozhodli podeliť o svoj príbeh. Ľudí vyzývajú, aby zvážili darovanie krvi, najmä pupočníkovej, ktorá je bohatá na kmeňové bunky a ktorá môže zachrániť malých pacientov bojujúcich so zákernou chorobou.

Grown up boy! 1st day of school. Not a care in the world

PETERBOROUGH/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Leukémia

Dôležité udalosti