Nový test odhalí rakovinu roky pred jej prejavmi. Má vysokú mieru úspešnosti

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Manu Fernandez

Až doteraz sa vedci pokúšali vyvíjať testy z krvných vzoriek ľudí, ktorým už rakovinu diagnostikovali.

Zdá sa, že vedcom z Kalifornskej univerzity v americkom San Diegu sa podaril počin, na aký ľudstvo čaká už dlhé roky.

Ako píše odborný časopis Nature Communications, výskumný tím vyrobil test, ktorý dokáže odhaliť rakovinu už v jej počiatku, teda ešte predtým, ako sa bunky začnú šíriť a v čase, keď je liečba pomerne ľahká a bezpečná.

Pomocou krvného testu boli lekári schopní diagnostikovať rakovinu dlho predtým, než sa prejavili jej príznaky.

„Už štyri roky predtým, než títo ľudia vojdú do nemocnice, sú v ich krvi príznaky toho, že majú rakovinu," uviedol spoluautor štúdie Kun Žang.

Až doteraz sa vedci pokúšali vyvíjať testy z krvných vzoriek ľudí, ktorým už rakovinu diagnostikovali.

Následne zisťovali, či novší test dokáže preukázať prítomnosť malígnych buniek pátraním po genetických mutáciách, chemickom poškodení DNA alebo po prítomnosti niektorých proteínov v krvi. „Takto zistíte maximálne to, či je vaša metóda rovnako dobrá ako už existujúce metódy, nikdy však neprídete na to, či je lepšia," hovorí Žang,

Jeho tím pracoval inak. Vedci odobrali vzorky krvi ľuďom, ktorí nemali žiadne príznaky rakoviny. Výskum začal už roku 2007, keď lekári odobrali vzorky krvi od 123-tisíc zdravých obyvateľov čínskej provincie Tchaj-čou.

Následne od nich odoberal krv každoročne, čo okrem iného znamenalo, že museli postaviť špeciálne skladisko, kde uskladnili viac ako 1,6 milióna vzoriek. Za dobu štúdie (teda 10 rokov) sa rakovina objavila približne u tisícky osôb z tejto skupiny.

Vedci sa zamerali na test, ktorý by odhalil päť najčastejších typov nádorov: žalúdka, pažeráka, kolorektálneho karcinómu, pľúc a pečene.

Dostal pomenovanie PanSeer a funguje na princípe odhaľovania vzorcov takzvanej metylácie. Ide o chemické zmeny v DNA. Už staršie výskumy odhalili, že práve abnormálna metylácia môže naznačovať rôzne druhy rakovinových nádorov.

PanSeer skuma izolovanú DNA z krvi a následne meria metyláciu na 500 miestach v genetickom kóde, ktoré sú spojené s tým, že práve tu sa najlepšie signalizuje prítomnosť zhubného bujnenia.

Umelá inteligencia následne vyhodnotí výsledky z týchto 500 miest a vytvorí z toho komplexnú predpoveď, ktorá hovorí, ako veľká je pravdepodobnosť, že sa u človeka rozvinie rakovina.

Tento test dokázal odhaliť rakovinu štyri roky predtým, než sa klinicky objavila, s pravdepodobnosťou asi 90 percent, prisúdil ju len piatim percentám ľudí, u ktorých sa neobjavila.

Takto náročný a dlhodobý výskum sa nesmie v záverečnej fáze unáhliť, preto sa ešte bude s pomocou nezávislého tímu všetko overovať, až potom by sa mohlo začať s jeho klinickým využívaním.

SAN DIEGO/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.