Svetoví dizajnéri sa inšpirovali ľudskými pocitmi, aby skrášlili kancelárie

Niekde nájdete elektrický vláčik, inde safari.

Tam, kde sa cítite dobre, sa vám aj lepšie pracuje. Svetoví dizajnéri sa inšpirovali ľudskými pocitmi, aby tak skrášlili kancelárie. Pod ich rukami vznikli naozaj netradičné pracovné priestory s obrovskými možnosťami.

Vláčik v zasadačke, nadrozmerné makety chrobákov či miestnosti na hranie. Aj takto vyzerajú moderné kancelárie v čase koronakrízy. Architektonické štúdiá hľadali inšpirácie u bežných ľudí. Zisťovali, čo ich robí šťastnými a potom to aplikovali do interiérového dizajnu.

„Zamerali sme sa na spoločné priestory, kde sa stretáva veľa ľudí naraz. Dospelých sme sa pýtali na ich spomienky z detstva. Tak vznikli obrie chrobáky, vláčiky, ale aj miestnosti s vesmírnou tematikou,“ prezradil interiérový dizajnér Sam Kopsch.

Hravé kancelárie sa už vo veľkom rozširujú po Veľkej Británii, najmä v Londýne. Ich majitelia chcú ponúknuť alternatívu k home officom. Práca z domu totiž nemusí byť vhodná pre každého.

„Moja najobľúbenejšia je rokovacia miestnosť s témou safari. Je tu aj miestnosť s teplovzdušným balónom či podmorskou tematikou s vlastnou morskou pannou. Je zaujímavé sledovať, ako na to ľudia reagujú,“ tvrdí Kopsch.

Obed na streche, neviazať sa na nájomné

Zamestnanci sa podľa prieskumu cítia lepšie vonku na vzduchu ako zatvorení v kancelárii. Štandardné pracovné priestory sa preto menia práve podľa požiadaviek nájomcov.

„Obyčajné kancelárie tvorí už len asi polovica našich všetkých priestorov. Prevládať začínajú oddychové zóny, rôzne salóniky či konferenčné miestnosti. Pribúdajú tiež telocvične a strešné terasy. Klienti chcú mať všetko pod jednou strechou. Prácu aj zábavu,“ prezradil Giles Fuchs.


Nájomcovia sa naozaj môžu cítiť ako doma. Obed či večeru im pripravia v strešnej reštaurácii, k dispozícii je pre dámy aj súkromné nechtové štúdio a vyspať sa môžu v zabudovanej spálni.

Mnohí majitelia rušia dlhodobé nájmy obrovských priestorov a preferujú krátke prenájmy. „Koronakríza zmenila myslenie ľudí. Už sa nechcú viazať na 5, 10 či 15-ročný prenájom. Chcú byť flexibilní a tvrdia, že nevedia, čo bude po COVID-e,“ doplnil Fuchs.

Britskí dizajnéri dokázali, že atraktívnejšie prostredie láka ľudí. Ak sa im zunuje práca z domu, prísť môžu aj do takýchto pestrofarebných a hravých priestorov.

Tému spracoval Jakub Laca.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.