Vedci geneticky upravili sfarbenie kráv. Chcú ich tak ochrániť pred klimatickými zmenami

Sestričky
Sestričky Zdroj: Shutterstock / Elisabeth Aardema

Namiesto čiernych škvŕn budú mať svetlejšie, čo má za následok zníženie množstva tepla, ktoré zviera absorbuje na pastvinách.

Klimatické zmeny donútili vedcov zamyslieť sa na tým, ako ochrániť poľnohospodárske zvieratá tak, aby ich zvyšovanie teplôt zasiahlo v čo najmenšej miere. Tím vedcov z Nového Zélandu už preto začalo s genetickou úpravou kráv, aby zmenili ich farbu, píše Daily Mail.

Zmenou genómu sa podarilo vedcom docieliť, aby mali dojnice namiesto čiernych škvŕn svetlejšie, čo má za následok zníženie množstva tepla, ktoré zviera absorbuje na pastvinách. Zvieratám sa totiž najviac darí pri teplotách okolo dvadsiatich stupňov a teploty blížiace sa k tridsiatim stupňom a vyšším znižujú u dobytka príjem potravy, čo spôsobuje aj nižšiu produkciu mlieka.

„V porovnaní so svetlou farbou srsti absorbuje čierna viac slnečného žiarenia, ktoré sa premieňa na radiačný tepelný zisk a ten u hovädzieho dobytka prispieva k tepelnému stresu. To má najmä v letných mesiacoch negatívny vplyv nielen na následnú produkciu mlieka, ale aj plodnosť a životné prostredie,“ uvádza sa v štúdii publikovanej na vedeckom portáli bioRxiv.

Zdroj: biorxiv.org

Génovú mutáciu uskutočnili v bunkách kože plodu plemena holštajnský dobytok. Vedci úspešne eliminovali gén proteínu, ktorý spôsobuje čierne sfarbenie. Po siedmich dňoch kultivácie in vitro chirurgicky vložili embryá do tiel samíc. Po tom, čo sa teliatka narodili, vedci potvrdili, že fľaky, ktoré sú bežne čierne, mali striebristo šedé sfarbenie a biele oblasti kože zostali nedotknuté.

Novozélandský tím vedcov však priznal, že dve teľatá, ktoré sa narodili s upraveným sfarbením neskôr uhynuli v dôsledku klonovacieho procesu, nie samotnej genetickej mutácie. Mláďatá navyše nevykazovali žiadne známky potenciálnych mimotelových zmien.

Napriek tomu považujú vedci svoj experiment za úspešný a do budúcna chcú klonovanie vylúčiť, aby nedochádzalo k úhynu geneticky upravených zvierat. Najbližšie by svoje poznatky chceli aplikovať pri mutácii plemena Black Angus.

Zdroj: Shutterstock / Elkin Restrepo

NOVÝ ZÉLAND/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kravy

Dôležité udalosti