Žena roky trpela migrénami. Po siedmich rokoch zistili lekári hroznú príčinu

Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská.
Zdroj: Shutterstock / Dragana Gordic

Chirurgovia sa domnievali, že ide o cystu, a tak sa rozhodli ju odstrániť. Nález ich prekvapil.

Sedem rokov trpela bolesťami hlavy a myslela si, že príčinou sú migrény. Až podrobné kontroly preukázali, že dvadsaťpäťročná Austrálčanka má v mozgu larvy pásomnice. Ide tak o prvý známy prípad tzv. neurocysticerkózy u protinožcov, informuje Independent.

Ženu, ktorá pracovala v kaviarni v austrálskom Melbourne ako baristka, previezli do nemocnice po tom, čo začala mať problémy s videním a bolesťami hlavy. Lekári preto vykonali magnetickú rezonanciu, ktorá odhalila osemmilimetrový nález v zadnej časti jej hlavy.

Chirurgovia sa domnievali, že ide o cystu, a tak sa rozhodli ju odstrániť. Operácia sa podarila bez akýchkoľvek komplikácií, no nález lekárov prekvapil. V skutočnosti totiž nešlo o ľudské tkanivo.

Až testy preukázali, že ide o larvy pásomnice Taenia Solium, ktoré sa tvoria v svalstve ošípaných. Na človeka sa najčastejšie prenášajú konzumáciou nedovareného bravčového mäsa.

Lekári predpokladajú, že v Austrálii ide o prvý natívny prípad neurocysticerkózy, choroby spôsobenej infekciou centrálneho nervového systému larvami pásomnice. Žena totiž nikdy necestovala do ázijských krajín, či štátov Latinskej Ameriky, kde sú takéto infekcie pomerne bežné a odkiaľ si ich turisti prinášajú.

MELBOURNE/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migréna

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.