Dražiteľovi padla sánka, chorobný zberateľ (†44) po sebe zanechal obrovský poklad

Mário Kuly Kollár v 2 na 1
Zdroj: shutterstock/trekandshoot

Jeho dom bol tak preplnený, že sa v ňom už nedalo ani pohnúť a posledný rok života preto býval v prenajatej izbe.

Vášnivý zberateľ, ktorý náhle zomrel, po sebe zanechal hotový poklad. Vo svojom dome v anglickom Nottinghame nazhromaždil toľko vecí, že zamestnanci aukčnej spoločnosti mali problém sa doňho dostať. Keď videli obrovské kopy krabíc a vriec, pomysleli si, že ide iba o ďalšieho človeka, ktorý prepadol patologickému zhromažďovaniu vecí, keď sa v nich však začali prehrabávať, čakalo ich veľké prekvapenie. Píše o tom portál Metro.

Dvojpodlažný dom bol plný zberateľských cenností. Podľa predbežného odhadu má 60-tisíc položiek súhrnnú hodnotu až 4 milióny libier.

Starý mládenec zomrel vo veku 44 rokov a pracoval ako programátor. So zberateľstvom začal pred 18 rokmi. Odkiaľ na to všetko zobral peniaze zostáva záhadou. Nazhromaždené cennosti mal vraj v pláne predať tesne pred odchodom do dôchodku.

Jeho dom bol tak preplnený, že sa v ňom už nedalo ani pohnúť a posledný rok života preto býval v prenajatej izbe. Aby mal kam dať všetky veci, dokonca si prenajal časť susedovej záhrady. Aukčná spoločnosť uviedla, že väčšiu zbierku ešte nikdy nedražila a muža označila za „najväčšieho patologického zberateľa v Británii".

V zbierke našli tisícky predmetov viažúcich sa k skupine The Beatles, fotografie a listy s podpismi J. F. Kennedyho, Winstona Churchilla, Gándhiho či Elvisa Presleyho. Boli tam aj tisícky vzácnych komixov, kníh a mnoho ďalších vecí so zberateĺskou hodnotou.

Keďže zberateľ nemá deti, celú zbierku po ňom zdedil jeho brat, ktorý bol v šoku, keď mu aukčná sieň povedala, akú majú veci hodnotu. Keď zbadal haldy krabíc a vriec, v prvom momente chcel všetko vyhodiť na skládku.


NOTTINGHAM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.