Automobil, ktorý prekonal všetky doterajšie rekordy. Dosiahol vyše 500 kilometrov za hodinu

Laura s rodinou.
Zdroj: Profimedia.sk

Pri jednej z jázd sa vozidlu podarilo pokoriť najvyššiu rýchlosť, aká bola kedy na verejnej ceste dosiahnutá.

Prekonal aj rekordy francúzskej automobilky Bugatti či švédskeho rekordmana Koenigsegg. Málo známy americký výrobca automobilov SSC so svojím modelom SSC Tuatara získal titul najrýchlejšieho sériového automobilu na svete, keď pokoril rýchlosť 532,9 kilometrov za hodinu, informuje CNN.

Automobilka, ktorá sa venuje výrobe hypervozidiel, uskutočnila dve testovacie jazdy v opačných smeroch (aby sa zohľadnili zmeny vetra a povrchu na ceste) na jedenásťkilometrovom úseku diaľnice v americkej Nevade. Model Tuatara pri nich dosiahol priemernú rýchlosť 316,11 míle za hodinu, teda 508,73 kilometrov za hodinu.

Pri jednej z jázd sa dokonca vozidlu podarilo pokoriť najvyššiu rýchlosť, aká bola kedy na verejnej ceste dosiahnutá. Ide o rýchlosť 331,15 míľ za hodinu, teda v prepočte 532,93 kilometra za hodinu.

Zdroj: Profimedia.sk

Automobilka SSC uviedla, že pri meraní boli prítomní aj dvaja nezávislí svedkovia, ktorí dohliadali na obe jazdy.

Model Tuatara s osemvalcovým motorom a výkonom 1750 koní, je podľa výrobcu už druhým vozidlom vyrobeným spoločnosťou SSC, ktoré získalo titul najrýchlejšieho sériového automobilu na svete. Jeho aerodynamický dizajn bol údajne inšpirovaný bojovými lietadlami. Automobilka SSC bola založená v roku 1998 v Richlande vo Washingtone a spoločnosť teraz plánuje vyrobiť 100 hyperautomobilov Tuatara.

Vozidlo prekonalo len rok starý rekord špeciálne upraveného francúzskeho vozidla Bugatti Chiron, ktorý počas dvoch testovacích jázd na nemeckej trati dosiahol priemernú rýchlosť 490,52 kilometrov za hodinu.

V roku 2017 dosiahol model Agera RS švédskej automobilky Koenigsegg v Nevade priemernú rýchlosť 447,19 kilometrov za hodinu.

Zdroj: YouTube/Engadget

NEVADA/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobil

Dôležité udalosti