Bitka morských predátorov. Populáciu žralokov v afrických vodách ohrozujú kosatky dravé

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / Rajat Kreation

Od roku 2017 počet žralokov z vôd zálivu False Bay neďaleko pobrežia Kapského mesta prudko klesá.

Juhoafrickí ochranári zvierat si v uplynulých mesiacoch všimli niekoľko prípadov úhynu žralokov modrých. Podľa najnovšej správy vypracovanej vládou, by za ich úhynom mohli byť kosatky dravé, informuje Daily Mail.

Zdá sa, že napádanie žralokov kosatkami má aj spoločného menovateľa. Ochranári totiž od roku 2017 našli najmenej sedem vyplavených tiel obávaných predátorov s odhryznutými chrbtovými časťami. Kosatky podľa všetkého na žraloky útočia, aby si následne pochutnali na ich pečeni.

Zdroj: Twitter/Marine Dynamics

Práve od roku 2017 počet žralokov z vôd zálivu False Bay neďaleko pobrežia Kapského mesta prudko klesá. Žraloky boli pritom lákadlom pre turistov, ktorí ich chodili pozorovať z turistických lodí alebo ochranných klietok.

Kým morskí biológovia sa zhodujú, že za týmto poklesom stojí najme nelegálny lov, znečistenie oceánov a zmena podnebia, tím vládnych expertov na životné prostredie sa domnieva, že existuje priama súvislosť medzi zmiznutím žralokov a výskytom kosatiek, ktoré sa pri svojom love zameriavajú výhradne na žralokov modrých.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa ochranárskej organizácie Shark Spotters boli v období rokov 2010 až 2016 vo False Bay žraloky videné viac ako 200-krát ročne. Do roku 2018 ich spozorovali iba 50-krát a počas celého roka 2019 ochranári nestretli žiadneho žraloka. Podľa stránky Mongo Bay prvýkrát za posledných dvadsať mesiacov pozorovali v oblasti žraloka modrého až v januári tohto roka.

Odborníci naznačujú, že v oblasti od roku 2015 pozorovali dvojicu kosatiek, u ktorých sa mohla vyvinúť „chuť“ na žraločiu pečeň, ktorá obsahuje látku zvanú skvalén. Ide o organickú chemickú zlúčeninu, ktorá sa v tuku zo žraločej pečene nachádza vo veľkom množstve. Pravdivosť tejto domnienky naznačujú aj ďalšie správy z celého sveta, podľa ktorých boli pozorované ďalšie kosatky poľujúce na výhradne na žraloky modré.

Zdroj: Shutterstock / Miles Away Photography

KAPSKÉ MESTO/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žralok

Dôležité udalosti