Austrálski vedci vyrobili prvý diamant pri izbovej teplote. Celé to trvalo iba pár minút

otec roka_tvnoviny.mp4
Zdroj: Shutterstock / EgolenaHK

Vedci na výrobu diamantov použili pokročilú techniku elektrónovej mikroskopie .

Sú vzácne, pretože vznikajú miliardy rokov hlboko pod povrchom Zeme v špecifických podmienkach. Austrálskym vedcom sa však podarilo vyrobiť diamant prakticky za pár minút a pri izbovej teplote. Výnimočný výtvor môže značne uľahčiť prácu v ťažobnom priemysle, informuje CNN.

Medzinárodný tím vedcov pod vedením Austrálskej národnej univerzity v Canberre a Kráľovského technologického inštitútu v Melbourne uviedol, že vytvorili dva druhy diamantov pri izbovej teplote pomocou vysokého tlaku, ktorý sa rovná „640-tim africkým slonom balansujúcim na špičke baletnej topánky“.

Vedci tvrdia, že boli schopní vytvoriť dva typy štrukturálne odlišných diamantov - jeden podobný tým, ktoré sa bežne využívajú v šperkárstve a druhý typ nazývaný lonsdaleit, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mieste dopadu meteoritu a je tvrdší ako väčšina diamantov.

Zdroj: Twitter/ANU Media

Syntetické diamanty nie sú samy osebe novinkou, v laboratóriách sa vyrábajú už desaťročia. Tieto sú však výnimočné tým, že vedcom sa vôbec po prvýkrát podarilo vyrobiť ich pri izbovej teplote. Cieľom umelého vytvárania diamantov je nájsť lacnejšie, eticky prijateľnejšie a ekologickejšie drahokamy.

Vedci sú hrdí najmä na to, že sa im takýmto spôsobom podarilo vyrobiť aj lonsdaleit, ktorý by mohol pomôcť v ťažobnom priemysle. „Dlhodobým cieľom tejto práce je vytvorenie väčšieho množstva tohto vzácneho, ale mimoriadne užitočného diamantu,“ uviedla Xingshuo Huang, vedecká pracovníčka z Austrálskej národnej univerzity.

Na vytvorenie diamantov v laboratórnych podmienkach vyvinuli vedci obrovský tlak, aby vytvorili „krútiacu silu“, o ktorej sa domnievajú, že spôsobuje presun atómov uhlíka. „Prírodné diamanty sa zvyčajne tvoria miliardy rokov asi 150 kilometrov hlboko v Zemi pôsobením veľkého tlaku a teplôt vyšších ako 1 000 stupňov celzia,“ uviedla profesorka fyziky Jodie Bradbyová.

Vedci na výrobu diamantov použili pokročilú techniku elektrónovej mikroskopie a následne odobrali plátky z experimentálnych vzoriek, ktoré plánujú skúmať, aby lepšie pochopili procesy, ktoré vznikajú pri ich formovaní v prírode.

Zdroj: YouTube/KTNV Channel 13 Las Vegas

AUSTRÁLIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výroba

Dôležité udalosti