Britský podnikateľ rozdal zamestnancom akcie svojej firmy. Dnes sú z nich milionári

Generálny riaditeľ manchesterskej spoločnosti rozdelil akcie svojej skupiny desiatkam zamestnancov vrátane vodičov, skladníkov a sekretárok.

Svojim zamestnancom rozdal akcie firmy v hodnote jednej miliardy libier. Vďaka veľkorysosti štyridsaťosemročného podnikateľa Matta Moldinga z Veľkej Británie sa tak z desiatok ľudí stali doslova milionári. O nevídanom geste úspešného podnikateľa píše Daily Mail.

Generálny riaditeľ manchesterskej spoločnosti The Hut Group rozdelil akcie svojej skupiny desiatkam zamestnancov vrátane vodičov, skladníkov a sekretárok. Podľa neho ide o pozície, ktoré pri vyplácaní bonusov bývajú často prehliadané.

Molding podľa vlastných slov za posledných desať rokov daroval akcie už zhruba 430-tim zamestnancom. Z nich bolo schopných svoj novonadobudnutý majetok zhodnotiť až 74 ľudí, ktorí sa teraz pýšia statusom milionár. „Vytvorili sme viac milionárov ako ktorákoľvek iná spoločnosť v histórii britských spoločností,“ uviedol pre britský Mirror s tým, že všetky akcie rozdal a žiaden zo zamestnancov nemusel za ne zaplatiť ani cent.

Vďaka tomuto prístupu sa podľa Moldinga jeho spoločnosť v posledných rokoch teší rastúcemu úspechu. V najbližšom čase plánuje rozdať ďalšiu časť akcií v hodnote 175 miliónov libier.

Spoločnosť sa venuje výrobe a predaju doplnkov výživy pre športovcov a technológiám v oblasti online nákupov. Sám Molding si pritom vo svojej firme ponechal 25 percentný podiel, ktorý má hodnotu 1,6 miliardy libier. Celý svoj bežný plat pritom venuje charite.

Medzi tých, ktorí vo firme využili podnikateľovu veľkorysosť, patrí vodič, ktorý si za posledné dva roky práce pre spoločnosť privyrobil k bežnému platu ďalších 40 000 libier. Za tie si kúpil nové auto a svoju rodinu vzal na dovolenku USA a Kanady.

Ďalší šťastný zamestnanec, ktorý pracuje na pozícii senior manažér, uviedol, že vo firme začínal ako učeň a pochádzal z prostredia robotníckej triedy. Teraz vlastní akcie v hodnote 600 000 libier a istú časť predal, aby si kúpil dom a zaplatil svadbu.

Podnikateľ, ktorý zbohatol len vďaka svojej šikovnosti a húževnatosti, si prácu svojich zamestnancov váži najmä preto, že nezabudol, ako začínal. Sám totiž kedysi pracoval ako umývač riadu v miestnej krčme. Podľa vlastných slov pochádza zo strednej triedy, jeho otec pracoval ako cestný robotník a jeho matka bola ženou v domácnosti. Ako dieťa navštevoval štátnu školu a neskôr vyštudoval priemyselnú ekonómiu na Nottinghamskej univerzite.

Dnes má jeho rodina majetok vo výške 600 miliónov libier a hoci by si mohol dovoliť oddych, svoju firmu naďalej spravuje prostredníctvom telefónu. Denne pracuje aj dlhé hodiny, vypije 20 šálok kávy a doobedňajšiu prestávku využíva na návštevu posilňovne.

VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikateľ

Dôležité udalosti