Zem dnes zasiahne silná geomagnetická búrka. Môže spôsobiť aj výpadky mobilných sietí

Závažné dopady slnečnej búrky na ľudí sa neočakávajú.

Zem dnes zasiahne silná geomagnetická búrka. Oznámil to americký Národný ústav pre oceán a atmosféru (NOAA). Prúd elektricky nabitých častíc sa uvoľnil v pondelok pri mohutnej snečnej erupcii. K Zemi smeruje aj veľké množstvo ultrafialového žiarenia. Informoval o tom portál The Washington Post.

Počas erupcie došlo k vypusteniu koronálnej hmoty (CME) smerom k našej planéte. Plazma sa uvoľňuje do tzv. slnečného vetra a putuje priestorom vo vesmíre. Slnečná erupcia v pondelok vychrlila plazmu práve smerom k našej planéte.

Podľa iodhadov analytikov z NOAA sa geomagnetická búrka G1 vyskytne od stredy večera do piatku. Pri kontakte vyvrhnutých častíc s atmosférou Zeme vznikne polárna žiara, ktorá môže byť pri bezoblačnom počasí viditeľná vo štvrtok aj v USA od Oregonu po Pensylvániu.


Zdroj: YouTube/ Click on Detroit - Local 4 - WDIV

Závažné dopady slnečnej búrky na ľudí sa neočakávajú. Môžu sa však vyskytnúť poruchy elektrických rozvodných sietí či výpadky mobilných sietí, menšie problémy by mohla mať letecká doprava.

Takáto búrka v roku 2003 spôsobila okrem iného niekoľkohodinový blackout vo Švédsku, zlyhanie európskeho leteckého radaru a stratu vedeckého satelitu Midori 2.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gps

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.