Kysucká hvezdáreň má nový ďalekohľad. Tento pôvodný obsluhovali iba ručne

Pôvodné ťažké kovové zariadenie musel z kupoly vyberať žeriav.

Kysucká hvezdáreň mení technológiu. Po polstoročí vymenia ďalekohľady aj mechanizmy, ktoré ich ovládajú. Pôvodné ťažké kovové zariadenie malého observatória musel z kupoly vyberať mohutný žeriav.

Stožiar, na ktorom ďalekohľad v hvezdárni stojí, je ukotvený ďalším štvormetrovým kusom v budove pre stabilitu. Tento pôvodný obsluhovali iba ručne.

„V určitých polohách, keď sme vyhľadávali Saturn alebo Jupiter, sme sa tam teoreticky nevedeli dostať. Bolo to namáhavé, moje kolegyne to nevládali utiahnuť,“ povedal nám riaditeľ Kysuckej hvezdárne Ján Mäsiar.

Čakať na nastavenie ďalekohľadu sa veľakrát nechcelo ani návštevníkom. Predtým sa trápili niekoľko minút, teraz ťuknutím do klávesnice majú všetko nastavené za pár sekúnd.

To, čo dokázali odmontovať, robili svojpomocne. Na poltonový stojan si zavolali žeriav. Hvezdári sa najviac obávali, či žeriavnik trafí otvor, no ten si s tým hlavu nelámal.

Žeriavnikovi Pavlovi Heglasovi tiež pomáha výpočtová technika. No bez dobrého kolegu by si neporadil. „Záleží hlavne na navigátorovi, ako vás naviguje, lebo ja počúvam len jeho príkazy, čo mi on povie, tak to ja len vykonám,“ konštatoval.

V Žilinskom kraji ide o jedinú hvezdáreň v správe župy. Na jej terajšiu obnovu vyčlenili 45-tisíc eur, lebo hvezdáreň bez ďalekohľadu nie je hvezdárňou.

Jeden z najstarších komponentov - pôvodný ďalekohľad si ponechajú, no hvezdáreň doplnia o ďalší, zrkadlový s veľkým priemerom.

Nový ďalekohľad a s novou technológiou, hodnou tretieho tisícročia, dostanú milovníci nočnej oblohy ako darček hneď po novom roku, či však bude epidemiologická situácia priaznivá a budú sa tam môcť stretávať v hojnom počte, to je stále vo hviezdach.

Na Kysuciach nakrúcal reportér Marian Lechan.

MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ďalekohľad

Dôležité udalosti