Žiadni susedia, krásny výhľad a úplne ticho. Toto je 10 najosamelejších domov na našej planéte

Opustený ostrov, miesto uprostred rieky, či vysoko v horách. Ľudia sa dokážu usadiť na tých najmenej dostupných miestach.

Žiadni hluční susedia, úplné ticho a krásny výhľad. Prestížny zahraničný portál Lonely Planet, ktorý "precestoval" už snáď celý svet, zostavil rebríček najosamelejších budov planéty.

Just Room Enough Island, Kanada

Uprostred rieky Svätého Vavrinca sa nachádza najmenší obývaný ostrov sveta. Zmestil sa naň iba jeden dom, ktorý si v roku 1950 postavila rodina Sizelandovcov ako letnú chatu. Dom pravidelne čelí drsným podmienkam, keď príde veľká voda, rieka doslova obteká okolo stien.

Zdroj: shutterstock/BakerJarvis

Eagle’s Nest Lodge, Namíbia

Dom, ktorý z diaľky pôsobí ako skala sa nachádza na úpätí pohoria Aus v Namíbii. Na stavbu použili iba kamene a drevo. Ide o odľahlé miesto, ktoré však stále častejšie vyhľadávajú zahraniční turisti.

Zdroj: YouTube/ Namibia travel

Casa do Penedo, pohorie Fafe, Portugalsko

Casa de Penedo (Kamenný dom) postavili v roku 1972 na 800 metrov vysokom kopci v pohorí Fafe. Základom stavby sú  dva veľké balvany, ktoré tvoria jej bočné steny. Pôvodne išlo o horskú chatu, ktorá sa však časom zmenila na akýsi skanzen.

Zdroj: shutterstock/Rjc9666

Pustovňa San Colombano, Taliansko

Pustovňu v stene útesu Trambileno postavili už v roku 1319. Stáročia v nej žili mnísi a pustovníci. Od roku 1792, keď zakázali pustovníctvo slúži ako chrám.

Zdroj: shutterstock/Migel

Katskhi stĺp, Gruzínsko

Malý kostolík postavili na 40-metrov vysokom skalnom stĺpe už v 7. storočí. Počas Uplynulých 20 rokov v ňom žije iba jeden mních, ktorý schádza dole iba dvakrát za týždeň. Jeden zostup po tenkom kovovom rebríku trvá 20 minút.

Zdroj: shutterstock/kazuyaJp

Šachový pavilón, Čína

Pavilón sa nachádza na vrchole posvätnej hory Huašan. Vedie k nemu 12 kilometrov dlhá cestička vytesaná do skál. Pohyb po nej je mimoriadne nebezpečný, ani to však neodrádza turistov, ktorí si chcú vychutnať nádherný výhľad.

Zdroj: shutterstock/Meiqianbao

Osamelý dom na ostrove Ellidaey, Island

Malá usadlosť na islandskom ostrove Ellidaey je neobývaná už od roku 1930. Život v mimoriadne drsných podmienkach na mieste, kde často vyčíňajú búrky so silným vetrom bol po chuti málokomu. Na ostrove žije malá populácia dobytka a jedinými ľuďmi, ktorích tam môžete príležitostne stretnúť sú turisti.

Zdroj: shutterstock/Borkovec

Dom uprostred rieky Drina, Srbsko

Malá chatka postavená na skale v strede koryta rieky Drina je príkladom nezlomnosti. Pôvodnú budovu postavila v roku 1968 skupina kamarátov, ktorí sa tam chodili kúpať. Odvtedy domček sedemkrát zničili povodne a vždy ho opravili alebo nanovo postavili.

Zdroj: shutterstock/Alberto Loyo

Crystal Mill, Colorado

Drevený mlyn nad riekou Crystal v americkom Colorade postavili v roku 1893 ako elektráreň pre miestnu ovčiu farmu. Svojmu pôvodnému účelu slúžil do roku 1917. Neskôr ho využívali ako pohon pre kompresor, ktorý pumpoval vzduch do neďalekých strieborných baní.

Zdroj: shutterstock/Kris Wiktor

Kláštor Svätej trojice, Meteora, Grécko

Na skalnatých vrchoch Meteora v Grécku sa nachádza hneď 6 kláštorov odrezaných od sveta. Postavili ich v roku 1475 a do dnešného dňa sú sídlom mníchov. Najvyšśí skalný stĺp s kláštorom sa týči 400 metrov nad okolitou krajinou.

Zdroj: shutterstock/EGUCHI NAOHIRO

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dom

Dôležité udalosti