Viete, koľko plastu zjete spolu s jedlom?

Shaun Ross
Zdroj: TV Markíza

Za mesiac je to jedna kocka lega.

Čo máte na večeru? Lego sushi, plastové cestoviny alebo PVC steak? Môže sa to zdať smiešne, no téma mikroplastov v potravinách je vážna. Súčasťou nášho jedálnička sú čoraz častejšie.

Svetový fond na ochranu prírody ešte vlani prekvapil zarážajúcim zistením. Štúdia preukázala, že človek môže za jeden týždeň zjesť až päť gramov mikroplastov, čo je hmotnosť kreditnej karty. Najčastejšie sa do tela dostanú cez vodu balenú v pet fľašiach.

„Plastové častice sú ako malé časované bomby. Čakajú na to, kým sa dostanú do tela zvierat a ľudí a potom predvedú svoje škodlivé účinky," tvrdí doktor environmentálnych vied Malcolm Hudson.

Asi každý z nás sa v detstve hrával s legom. Tak si predstavte, že za mesiac prijmeme do tela s jedlom aj jednu legovú kocku o veľkosti 4x2 centimetre. Zdá sa vám to málo či veľa? Za jedno desaťročie to je v prepočte dva a pol kilogramu plastového odpadu. A počas života až 20 kilogramov.

Aj keď mikroplasty spolu s jedlom prehĺtame, niekedy len prejdú naším telom a nemusí nám to vyslovene uškodiť.

Vo svete sa však začínajú hromadiť oveľa menšie časti plastov nazývané nanoplasty, ktoré tiež prijímame do tela. Môžu byť pre nás oveľa škodlivejšie. A čo je najhoršie, je oveľa ťažšie ich odhaliť a monitorovať

Odborníci preto zatiaľ nevedia s určitosťou povedať, koľko plastových nanočastíc prijímame do tela a ako nám škodia. Zrejme ich môže naše telo veľmi ľahko absorbovať.

„Môžu prechádzať do krvi alebo lymfatického systému a skončiť v orgánoch," vysvetľuje Hudson.

Problém mikro a nano plastov je celosvetový. Kľúč k jeho riešeniu je v znížení produkcie plastu, separácii odpadu a jeho likvidácií. Ročne pripadá na jedného obyvateľa viac ako 50 kilogramov plastového odpadu. Do voľnej prírody pribudne za rok vyše 100 miliónov ton pastového odpadu.

„Keď budeme pokračovať v súčasnom trende, plastový odpad dosiahne úroveň, ktorá zničí nás, zvieratá aj životné prostredie," uzatvára odborník.

Viac v reportáži:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.