Vedci vyvinuli test, ktorý pacientom s rakovinou povie, či zvládnu chemoterapiu

Opatrenia v rokovacej sále parlamentu.
Zdroj: Shutterstock / Olena Yakobchuk

Britská národná zdravotná služba ohlásila, že s používaním testov by sa malo začať v dohľadnom čase.

Prevratný krok v liečbe rakoviny. Britskí lekári začnú už čoskoro onkologickým pacientom vykonávať špeciálny krvný test, ktorý určí, či je chemoterapia pre pacienta vhodná. Test je určený pre niektoré typy rakoviny vrátane rakoviny prsníkov či pľúc, informuje Daily Mail.

Britská národná zdravotná služba ohlásila, že s používaním testov by sa malo začať v dohľadnom čase. Test určí hladinu konkrétneho génu, ktorá lekárom pomôže lepšie rozhodnúť, či bude pacientov organizmus schopný vysporiadať sa s náročnou chemoterapeutickou liečbou.

Chemoterapia pri mnohých pacientoch totiž vyvoláva nežiaduce vedľajšie účinky, čo značne komplikuje účinok liečby. Krvný test by lekárom pomohol určiť, či nie je vodné u konkrétneho pacienta zvoliť nižšiu dávku chemoterapie, prípadne iný typ liečby. Podľa lekárov test pomôže lepšie zvoliť liečbu až pri 40 percentách onkologických pacientov.

Zdroj: Shutterstock / Viacheslav Lopatin

„Použitie takéhoto testu predstavuje revolúciu v bezpečnejšej liečbe pacientov. Čím viac porozumieme tomu, akú dôležitú úlohu zohráva naša DNA počas choroby, tým lepšie budeme vedieť určiť spôsob liečby u konkrétneho pacienta,“ uviedla Dame Sue Hool, hlavná britská vedecká pracovníčka v oblasti genomiky.

Genetický krvný test má za úlohu nájsť zmeny v špecifickom géne zvanom DPYD. Nízke hladiny génu môžu znamenať, že pacient má pravdepodobne aj nižšiu hladinu enzýmu potrebného na odbúravanie chemoterapeutických liekov v tele.

„Miera prežitia rakoviny je rekordne vysoká, ale tento stav stále každoročne spôsobuje obrovské utrpenie miliónom pacientov a ich blízkym. Tento test nám môže pomôcť liečiť ľudí s rakovinou čo najbezpečnejším spôsobom,“ dodal profesor Peter Johnson, hlavný britský odborník na onkologické ochorenia.

VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krvný test

Dôležité udalosti