Ukážeme vám unikátny archeologický nález. Bánovskú Venušu dodnes nik nevidel

reneMIKULEC_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Doteraz sa na tomto území nenašla žiadna Venuša.

Objavili ju pred viac než šiestimi rokmi počas výstavby cestného obchvatu mesta Bánovce nad Bebravou, no dodnes ju nikto nevidel. Reč je o Bánovskej Venuši. My vám ju exkluzívne ukážeme. S kamerou nás totiž pustili do depozitára.

„Je to hlinená plastika, ktorá má približne sedemtisíc rokov, takže bola vytvorená okolo roku 5 tisíc pred Kristom, tým Neolitickým tvorcom," vysvetľuje archeologička Terézia Tomašovičová z Pamiatkového úradu SR.

„Ide naozaj o mimoriadny nález. V princípe môžeme hovoriť o unikátnom náleze v rámci celého územia Trenčianskeho kraja," tvrdí archeológ Tomáš Michalík z Trenčianskeho múzea.

Doteraz sa na tomto území nenašla žiadna Venuša. Datujú ju do obdobia mladšej doby kamenej, konkrétne do kultúry lengyelskej.

„Torzo sa začína od krku, hlava nám chýba, ručičky sú ulomené nad úrovňou lakťov. Stredná časť trupu sa zachovala vo veľmi dobrom stave, zachované je lono a aj náznak dolných končatín," opisuje Tomašovičová.

Slovákom sa môže zdať povedomá. Podobná bola zobrazená aj na našom platidle, ktoré sme používali do konca roku 2008.

„Na Slovenskej dvojkorunačke bola presne takáto podobná plastika, dokonca sediaca z Nitrianskeho hrádku, z tejto istej kultúry. Naši ľudia ju môžu poznať. Majú ju v pamäti len o tom nevedia, žiaľ," uvádza archeologička.

„Táto Venuša je zaujímavá tým, že pochádza z mladšej doby kamennej. V tom čase sa u nás stavali prvé rondely. Boli to zrejme nejaké praveké svätyne a trošku zjednodušene a nadnesene môžeme povedať, že vývoj, ktorý sa začal pred nejakými 6,5-tisíc rokmi na západnom Slovensku, v podstate vyústil na Britských ostrovoch v postaveniu Stonehenge," približuje Michalík.

Bánovská Venuša je momentálne uložená v Trnavskom depozitári, no uvažujú nad jej verejnou prezentáciou a stálou expozícou.

„Začneme komunikáciu s pamiatkovým úradom v tejto veci a prípade že sa dohodneme tak môžem divákom televízie Markíza sľúbiť, že ich v krátkom čase pozveme na vernisáž," dodáva Michalík.

Viac v reporáži Michala Bujnu.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

TRENČÍN/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Archeológovia

Dôležité udalosti