Chlapcom narodeným ženám s nadváhou hrozí vyššie riziko neplodnosti

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / FotoDuets

Vedci to vysvetľujú tým, že obezita spôsobuje v tele množstvo zmien, ktoré môžu mať vplyv na rastúci plod a najmä viesť k zápalu.

Synom žien, ktoré pred tehotenstvom trpeli nadváhou, hrozí až o štyridsať percent vyššie riziko neplodnosti. Zistila to nová štúdia dánskych vedcov, ktorí skúmali súvislosť medzi matkinou nadváhou a neplodnosťou ich detí. U potomkov ženského pohlavia sa paradoxne rovnaké riziko nepotvrdilo, píše Daily Mail.

Vedci pozorovali vzorku 9 232 dospelých, u ktorých sa preukázalo, že až 9 percent z nich trpí neplodnosťou. Odborníci následne zistili, že ich matky mali počas tehotenstva index telesnej hmotnosti BMI 25 alebo viac.

Vysvetľujú to tým, že obezita spôsobuje v tele množstvo zmien, ktoré môžu mať vplyv na rastúci plod a najmä viesť k zápalu. „Neplodnosť je globálnym problémom verejného zdravia a je dôležité, aby sa výskum zameral na riešenie rizikových faktorov,“ uviedla autorka príspevku a epidemiologička Linn Arendt z dánskej Aarhuskej univerzity.

Miera neplodnosti v posledných troch desaťročiach prudko vzrástla. Podľa odborníkov je až tretina prípadov neplodnosti výsledkom reprodukčných problémov muža. „Prevencia nadváhy počas tehotenstva môže byť dôležitým nástrojom na zachovanie plodnosti v budúcich generáciách,“ domnieva sa Arendtová.

Zdroj: Shutterstock / Kletr

Vedci samozrejme zohľadňovali aj iné potenciálne nebezpečné faktory ako je vek matky, anamnéza fajčenia či užívanie alkoholu.

Podľa Arendtovej môže nadváha matiek ovplyvniť reprodukčné zdravie potomstva prostredníctvom niekoľkých mechanizmov. „Tukové tkanivo je hormonálne aktívne a predpokladá sa, že hormóny ako leptín, androgén a estrogén prenikajú do reprodukčného systému plodu,“ vysvetľuje. Tam následne vyvolávajú zmeny, ktoré sa môžu prejaviť až počas pohlavnej dospelosti.

Predchádzajúce štúdie už naznačili, že môže existovať súvislosť medzi nadváhou matiek a skorším nástupom puberty. Zistilo sa, že u chlapcov nadváha matiek navyše zvyšuje riziko genitálnych deformít a znižuje kvalitu spermií.

Štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené v časopise Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, navyše potvrdila, že u mladých ľudí narodených rodičom s nadváhou, je oveľa pravdepodobnejšie, že sami budú trpieť obezitou, ktorá môže ďalej viesť k cukrovke 2. typu a srdcovým chorobám.

DÁNSKO/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.