Ponuka iba pre odvážnych. Festival pozýva fanúšikov sledovať filmy na opustený ostrov

Testovanie v košickom v Kulturparku.
Zdroj: Shutterstock / LightField Studios

Lákavá ponuka má však jeden háčik.

Pandémia koronavírusu mení zaužívané spôsoby aj v roku 2021. Organizátori švédskeho filmového festivalu v Göteborgu sa rozhodli pre neobvyklý krok. Aby nemuseli nový ročník svojho festivalu zrušiť, vymysleli spôsob, ako ho usporiadať v unikátnom režime, informuje CNN.

Tak, ako ostatné festivaly, aj ten göteborský sa tento rok uskutoční digitálnou formou, no jeden fanúšik sa naň predsa len dostane. Organizátori ponúkli jednému filmovému nadšencovi možnosť zúčastniť sa festivalu naživo. Má to však jeden háčik. Návštevník strávi sedem dní na izolovanom ostrove, kde mu budú robiť spoločnosť iba filmy a more. Nevšedný zážitok nazvali The Isolated Cinema.

Vybraný fanúšik sa dopraví loďou na švédsky ostrov Hamneskär, kde strávi sedem dní v dome bývalého majiteľa majáku. Filmový nadšenec však po celý čas nebude mať prístup k mobilnému telefónu, počítaču, knihám ani ničomu, čo by mohlo pokaziť jeho filmový zážitok.

Autor nápadu, umelecký riaditeľ festivalu Jonas Holmberg pre CNN Travel povedal, že sa inšpiroval súčasnou pandémiou, počas ktorej vzrástol záujem o filmy. „Zaujímalo nás, ako sa za týchto okolností mení vzťah publika k filmom a chceli sme tento vzťah preskúmať tým, že ho dotiahneme do extrému. Jedného človeka izolujeme na malý ostrov uprostred mora na jeden týždeň s filmami ako jedinou spoločnosťou,“ hovorí Holmberg.

Zdroj: YouTube/gbgfilmfestival

Uzávierka prihlášok je 17. januára, prihlasovať sa môžu záujemcovia z celého sveta. Stačí len odoslať e-mail s vysvetlením, čo záujemcu na tejto ponuke zaujalo. Organizátori uviedli, že už zaznamenali obrovský záujem z celého sveta.

Podľa ich slov nepôjde o žiaden boj o prežitie. Budova majáka, kde bude vybraný filmový nadšenec ubytovaný, bola nedávno zrekonštruovaná, takže si jej nový návštevník bude môcť užiť dostatočné pohodlie. Obývacia izba bude zariadená ako projekčná miestnosť a jedlo mu budú nosiť. Kvôli bezpečnosti bude navyše na ostrove ďalšia osoba, no tá si bude udržiavať odstup. „Ak všetko pôjde podľa plánu, počas týždňa by sa ani nemali stretnúť,“ hovorí Holmberg.

Pred tým, ako komisia vyberie finálneho výhercu filmového pobytu, sa uskutočnia pohovory s niekoľkými kandidátmi. Vybraný uchádzač bude musieť každý deň natočiť videodenník, kde opíše svoje zážitky. Za nevšedný zážitok pritom nezaplatí ani cent.

Göteborgský filmový festival je najväčší filmový festival v Škandinávii. Okrem nových filmov sa na festivale pravidelne konajú aj semináre a výstavy. Kompletný plán na rok 2021 má vyjsť 12. januára.

ŠVÉDSKO/tvnoviny.sk, lm
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Filmový festival

Dôležité udalosti