Raketa spoločnosti Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Týmto testom môže spoločnosť vstúpiť do segmentu komerčných letov do vesmíru.

Spoločnosti Virgin Orbit miliardára Richarda Bransona sa v nedeľu podarilo na druhý pokus úspešne vypustiť na obežnú dráhu okolo Zeme svoju mal raketu LauncherOne. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie spoločnosti zverejnené na jej účte na Twitteri.

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400 s názvom Cosmic Girl, ktorý vzlietol z letiska Mojave Air and Space Port ležiaceho severne od Los Angeles.

Týmto testom môže spoločnosť Virgin Orbit vstúpiť do segmentu komerčných letov do vesmíru a ušetriť značné náklady. Pri uvedenom spôsobe štartu totiž raketa na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.

Raketa Launcher One s dĺžkou 21 metrov je navrhnutá tak, aby mohla na obežnú dráhu vynášať mini satelity, tzv. cubes, s hmotnosťou 300 - 500 kilogramov. V nedeľu pri svojej premiére vyniesla na objednávku NASA na orbitu deväť takýchto družíc.Prvý pokus o využitie tejto technológie na vypúšťanie satelitov do vesmíru sa uskutočnil v máji 2020, musel však byť prerušený pre technické problémy.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Raketa

Dôležité udalosti