Sicílske mesto ponúka domy za jedno euro. Radnica sľubuje aj finančnú pomoc na renováciu

Sicílske mestečko Troina.
Zdroj: Shutterstock / bepsy

Miestne úrady chcú totiž prilákať nových obyvateľov do vyľudnenej starobylej časti mesta.

Viete si predstaviť, že by ste si za jedno euro kúpili dom v cudzej krajine? Talianske mestečko Troina na Sicílii ponúka potenciálnym záujemcom domy presne v tejto hodnote. Pridáva sa tak iným talianskym mestám Missomeli a Zungoli, ktoré už dávnejšie ponúkali schátrané domy na predaj za menej ako zaplatíte za kávu. Tentoraz však radnica ponúka budúcim majiteľom aj pomoc, píše CNN.

Miestne úrady chcú totiž prilákať nových obyvateľov do vyľudnenej starobylej časti mesta. Preto ponúkajú aj finančnú pomoc s nákladmi na renováciu domov. Starosta mesta Sebastiano Fabio Venezia dúfa, že projekt, ktorý odštartovali koncom novembra, prinesie nový život do historického centra mesta.

Zdroj: Shutterstock / Murphy1975

„Chcem zachrániť našu starú štvrť a prinavrátiť mestu stratenú vznešenosť z čias, keď ešte bolo hlavným mestom Sicílie,“ povedal Venezia pre CNN Travel. Historická časť mesta sa za posledných niekoľko desaťročí doslova vyľudnila po tom, čo sa miestni obyvatelia presťahovali do modernejších domov v okolí Troiny.

Mesto ponúka na predaj asi 30 nehnuteľností a v dohľadnej dobe plánuje pridať do ponuky ďalších 100 domov. Projekt v súčasnosti funguje na princípe „kto prvý príde, ten prvý berie“. Ak sa však dopyt zvýši, kancelária starostu si bude vyberať medzi záujemcami na základe kvality ich plánov na rekonštrukciu.

Tí, ktorí sa rozhodnú kúpiť si jednu z dostupných nehnuteľností, musia súhlasiť s niekoľkými podmienkami.

Kupujúci musí zaplatiť zábezpeku 5 000 eur, ktorá mu bude vrátená po dokončení rekonštrukčných prác. Plány na rekonštrukciu musí nový majiteľ radnici predložiť najneskôr rok po zakúpení, avšak stavebné práce musí zahájiť do dvoch rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Svoju prestavbu musí nový majiteľ stihnúť maximálne do troch rokov od kúpy.

Zdroj: Shutterstock / bepsy

Tým, ktorí sa rozhodnú pre kúpu nového domu v meste Troina, mieste úrady sľubujú finančný bonus až do výšky 15 000 eur. Tým sa však výhody pre nových obyvateľov mestečka nekončia. Kúpou domu totiž získavajú aj nárok na bezplatné poplatky za materské školy pre svoje deti, bezplatnú prepravu školským autobusom a radnica im dokonca garantuje aj trojročné daňové prázdniny od daní z nehnuteľností a mestských služieb.

Mesto Troina sa nachádza v nadmorskej výške 1100 metrov v nedotknutej prírodnej rezervácii hôr Nebrodi. Miestni obyvatelia mesta ho pre nádhernú panorámu nazývajú aj „balkón na Sicílii“. Mestečko sa dostalo do elitného klubu I Borghi Più Belli d'Italia, čo je zoznam najkrajších talianskych dediniek a miest.

SICÍLIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti