Neuveriteľné odhodlanie. Ochrnutý športovec na vozíčku vyliezol na mrakodrap

Vrchný rabín Tel Avivu a predseda pamätníka holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme Jisra'el Me'ir Lau.
Zdroj: Profimedia.sk

Tridsaťsedemročný horolezec zostal po autonehode pred 10 rokmi ochrnutý od pása nadol.

Obyvateľom Hongkongu sa uplynulý víkend naskytol neuveriteľný pohľad. Ochrnutý športovec Lai Chi-wai pripútaný k invalidnému vozíku vyliezol na mrakodrap do výšky viac ako 250 metrov. Pre neuveriteľný čin sa odhodlal, aby vyzbieral peniaze pre pacientov s poškodenou miechou, informuje CNN

Výstup na mrakodrap trval športovcovi viac ako 10 hodín. „Dosť som sa bál,“ priznal Lai. „Pri výstupe na horu sa môžem držať kameňov alebo malých dier, ale pri výstupe na mrakodrap som sa mohol spoliehať naozaj iba na lano, na ktorom som visel.“

Zdroj: Profimedia.sk

Výstupom, ktorý bol súčasťou charitatívnej akcie, sa Laiovi podarilo vyzbierať sumu vo výške 5,2 milióna hongkonských dolárov, čo je v prepočte viac ako 553 000 eur.

Tridsaťsedemročný horolezec zostal po autonehode pred 10 rokmi ochrnutý od pása nadol. Ešte pred tragickou nehodou sa štyrikrát stal šampiónom Ázie v horolezectve a na istý čas mu patrilo aj ôsme miesto v celosvetovom rebríčku horolezcov.

Lai sa nevzdal svojho milovaného športu ani po autonehode. Po nej pokračoval v lezení pripevnením invalidného vozíka o kladkový systém a prevýšenia zdolával pomocou sily v hornej časti tela. Pred piatimi rokmi vystúpil na 495 metrov vysokú horu Lion Rock, ktorá je miestnym symbolom sily.

Po autonehode Lai rozmýšľal, ako by mohol spojiť svoj hendikep s horolezectvom. „Istým spôsobom som zabudol, že som zdravotne postihnutý človek, stále som mohol snívať a mohol som stále robiť to, čo mám rád,“ dodal odhodlane.

Zdroj: Profimedia.sk

Veža Nina Tower, na ktorú Lai v sobotu liezol, má 300 metrov, no z bezpečnostných dôvodov nemohol športovec vyliezť až na samotný vrchol. Napriek tomu verí, že jeho čin bude silným odkazom pre ostatných ľudí. „Niektorí ľudia nerozumejú ťažkostiam postihnutých ľudí, myslia si, že sme slabí, že potrebujeme pomoc a zľutovanie ľudí. Chcem, aby všetci vedeli, že to tak nemusí byť. Aj postihnutý človek môže zažiariť, môže priniesť nádej a svetlo a nemusíme naňho pozerať ako na slabého,“ uzavrel Lai.

HONGKONG/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horolezec

Dôležité udalosti