Zlá správa pre mužov: Koronavírus môže ovplyvniť kvalitu spermií a plodnosť

Kukláči v hoteli DoubleTree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne.
Zdroj: Shutterstock / aslysun

V porovnaní so zdravými mužmi vedci pozorovali významné zvýšenie zápalu a oxidačného stresu v bunkách spermií.

Najnovšia štúdia týkajúca sa vplyvu koronavírusu na kvalitu spermií a mužskej plodnosti zrejme pánov nepoteší. Podľa nej sa totiž u niektorých mužov, ktorí prekonali závažný stav ochorenia Covid-19, výrazne zhoršil reprodukčný potenciál, informuje o tom CNN.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Reproduction. Podľa odborníkov ide vôbec o prvý priamy dôkaz o tom, že infekcia zhoršuje kvalitu spermií. Je nutné dodať, že vedci pozorovali spermie 105 pohlavne dospelých mužov, ktorí Covid-19 ešte neprekonali a 84 mužov, ktorým bol vírus diagnostikovaný. Vedci následne analyzovali ich spermie v 10-dňových intervaloch po dobu 60 dní.

V porovnaní so zdravými mužmi vedci pozorovali významné zvýšenie zápalu a oxidačného stresu v bunkách spermií patriacich mužom infikovaných koronavírusom. Ten tiež negatívne ovplyvnil koncentráciu, pohyblivosť a tvar spermií. Štúdia zistila, že rozdiely rástli priamo úmerne so závažnosťou choroby.

Zdroj: Shutterstock / WHITE MARKERS

Vedcov ich zistenie veľmi neprekvapilo. Rovnaké receptory, ktoré vírus napáda a používa na získanie prístupu do pľúcnych tkanív, sa totiž nachádzajú aj v semenníkoch.

Odborníci, ktorí sa štúdie nezúčastnili, sú voči jej výsledkom skeptickí a upozorňujú, že ich ešte nie je možné zovšeobecňovať. „Autori napríklad uvádzajú, že ich údaje dokazujú, že„ infekcia Covid-19 spôsobuje významné narušenie mužskej reprodukčnej schopnosti“, ale v skutočnosti medzi tým existuje iba isté spojenie,“ uviedol Allan Pacey, profesor andrológie na Sheffieldskej univerzite v South Yorkshire vo Veľkej Británii.

Podľa odborníka v oblasti reprodukčnej endokrinológie a andrológie na Imperial College v Londýne, doktora Channa Jayasena, totiž podobne vplýva na spermie akýkoľvek vírus. „Aj chrípka môže dočasne znížiť počet spermií, niekedy až na nulu, a to aj na niekoľko týždňov alebo mesiacov,“ uviedol Jayasena.

Zdroj: Shutterstock / Motortion Films

„Od začiatku pandémie sa objavujú pochopiteľné, avšak zatiaľ len teoretické obavy, či by koronavírus mohol mať nepriaznivý vplyv na plodnosť infikovaných mužov,“ uviedol Pacey, ktorý po preštudovaní štrnástich štúdií dospel k záveru, že „akýkoľvek merateľný účinok koronavírusu na mužskú plodnosť bol pravdepodobne len mierny a dočasný“.

Odporcovia najnovšej štúdie navyše hľadajú príčinnú súvislosť medzi zhoršujúcou sa kvalitou spermií a korona infekciou aj v zdravotnom stave mužských pacientov. Tí s ťažším priebehom totiž už pred infikovaním mohli trpieť nadváhou, iným závažným chronickým ochorením, prípadne dlhodobo užívali lieky, čo mohlo tiež ovplyvniť kvalitu ich spermií.

SVET/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.