Koniec okuliarov na čítanie? Vedci vyvinuli špeciálne implantáty, ktoré ich môžu nahradiť

Ilustrační snímka.
Zdroj: Shutterstock / Ko Backpacko

Implantát je, na rozdiel od chirurgického zákroku, menej invazívny a v porovnaní s okuliarmi pohodlnejší.

S pribúdajúcimi rokmi sa kvalita zraku zhoršuje. Napriek tomu by sme sa ale s okuliarmi na čítanie čoskoro mohli rozlúčiť. Vedci totiž vyvinuli nový implantát, ktorý zlepšuje kvalitu zraku aj po štyridsiatke a okuliare na čítanie by tak čoskoro mohol úplne nahradiť. Informuje o tom Daily Mail.

Implantát, ktorý je určený len na riešenie zhoršujúceho sa zraku v dôsledku starnutia, tzv. presbyopie, sa zavádza do stredu rohovky tak, aby sa zlepšila schopnosť zaostriť videnie na blízko.

Je vyrobený zo syntetického kolagénu, ktorý pripomína rohovkové tkanivo, takže oko nijakým spôsobom nepoškodzuje. Do klinickej štúdie nového implantátu sa zapojilo už viac ako 100 pacientov, ktorí trpia progresívnou stratou schopnosti vidieť ostro predmety, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. V rámci štúdie na očnej klinike v Rakúsku budú účastníci monitorovaní ešte rok po zavedení implantátu.

Zdroj: Shutterstock / VGstockstudio

Rohovka aj šošovka ohýbajú alebo lámu svetlo vstupujúce do oka, aby premietli obraz na sietnicu v jeho zadnej časti. Pretože šošovka časom stráca pružnosť, nedokáže meniť tvar tak, aby bola schopná zaostriť na detailné objekty. Tie sa následne javia ako rozmazané.

Väčšina ľudí sa preto rozhodne zaobstarať si okuliare na čítanie, prípadne pre chirurgickú úpravu šošovky.

Implantát je však, na rozdiel od chirurgického zákroku, menej invazívny a v porovnaní s okuliarmi pohodlnejší. Je možné ho zaviesť do minúty a jeho zavedenie je reverzibilné, čo znamená, že sa dá odstrániť a nahradiť, ak sa zrak aj naďalej zhoršuje.

Implantáty už vyskúšali na univerzite Linkoping University vo Švédsku, kde prvotné testy preukázali zlepšenie zraku pacientov. Zatiaľ si ho však vyskúšalo len šesť dobrovoľníkov. Podobné úspechy zaznamenali aj na očných klinikách v Česku a Rakúsku, kde aj naďalej štúdia prebieha na väčšej vzorke pacientov.

ŠVÉDSKO/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zrak

Dôležité udalosti