Majetok po chorobnej zberateľke kúpil za smiešnu sumu. Medzi haraburdami sa skrýval poklad

Dôležitým nálezom boli takzvané pohrebné masky pre ženy.
Zdroj: reprofoto: YouTube/Curiosity Incorporated

V dome bol obrovský neporiadok a zo začiatku to nevyzeralo na žiadne terno.

Keď „lovec starožitností" Alex Archbold zbadal medzi nevzhľadnými kopami harabúrd starožitné piano, rozhodol sa kúpiť všetko, čo bolo v dome. Za veci, ktoré zostali po nedávno zosnulej majiteľky, zaplatil 10-tisíc kanadských dolárov ( v prepočte 6500 eur).

Majiteľ obchodu so starožitnosťami v kanadskom Edmontone vtedy ešte netušil, že to bude obchod jeho života. Učiteľka hry na klavír po sebe totiž zanechala hotový poklad.

„Predpokladal som, že investované peniaze sa mi vrátia. Bol som v šoku, keď som zistil, že toto nebude ten prípad," uviedol Archbold v rozhovore pre portál kanadskej televízie CBC. Racova zomrela vo veku 76 rokov vlani v novembri po krátkom boji s vážnou chorobou.

Nemala deti a tak jej majetok skončil v dražbe. Archbold spoznal Bette-Joan Racovú niekoľko mesiacov pred jej smrťou, keď od nej kúpil starý cadillac. „Bola to veľmi farbistá osoba, bola ovešaná šperkami a zaujali ma aj jej šaty. Bola to veľmi milá dáma, ktorá by sa v dave stratila iba ťažko," spomína Archbold na stretnutie s Racovou.


Zdroj: YouTube/Curiosity Incorporated


Z učiteľky hudby sa postupne stala vášnivá zberateľka šperkov, dizajnérskych šiat, umenia, nábytku a starožitností. Racová často cestovala a vždy sa vrátila s novými úlovkami

. „Myslím si, že sa je to časom vymklo spod kontroly. Jej dom bola čoraz preplnenejší. Nechala si všetko, čo zdedila po príbuzných," hovorí šťastný nálezca „pokladu".

V dome bol obrovský neporiadok a zo začiatku to nevyzeralo na žiadne terno. Archbold s pomocníkmi spozorneli, až keď nečakane objavili strieborné tehličky, ktoré vypadli z krabice plnej zbytočností.

„Vtedy sme si uvedomil, že musíme prehľadať úplne všetko. Prelistovali sme aj knihy a časopisy," spomína Archbold. Jedným z najväčších prekvapení bolo, keď pod matracom našli troj-kilový strieborný zliatok.

„Tento príbeh znie neuveriteľne a ja som mal obrovské šťastie, že som jeho súčasťou," dodal Archbold.

Už teraz je jasné, že investované peniaze sa mu mnohonásobne vrátia. Prvá aukcia už prebehla a jej výťažok bol 250-tisíc kanadských dolárov (v prepočte 163-tisíc eur). Ďalšie dve aukcie budú nasledovať a Archbold odhaduje, že celkový zisk by mal byt najmenej 400-tisíc CAD (260-tisíc eur).


Zdroj: YouTube/Curiosity Incorporated


„Ponuky dávali ľudia z celého sveta. Mnohých zaujal náš príbeh a kúsok z neho chceli mať doma," pochvaľuje si majiteľ starožitníctva.

Zarobené peniaze má v pláne investovať do prístavby k obchodu, ktorej chce mať kaviareň. V strede miestnosti bude piano Madam Racovej, ako ju volali jej žiaci, ktorých sú v Edmontone stovky.

Nebohú ženu si tak chcú Archboldovci uctiť za to, že im zmenila život.

„Sme jej nesmierne vďační za jej dedičstvo a odkaz, ktoré nám odovzdala a budeme sa snažiť s tým naložiť čo najlepšie," dodal na záver šťastný lovec pokladov

EDMONTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.