Ako sa kúrilo v minulosti v Bojnickom zámku? Jeho posledný majiteľ bol nadčasový

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Pálfi objednal hneď tri moderné kozuby.

Keď sa ťa zima opýta, čo si robil v lete? Poznajú to najmä majitelia rodinných domov, v ktorých sa kúri tuhým palivom. Je to však nič oproti tomu, ako sa kedysi vykuroval Bojnický zámok. Jeho posledný šľachtický majiteľ bol nadčasový.

Perla Hornej Nitry - rozprávkové prostredie či romantické zámocké miestnosti. Ako sa v nich žilo v zime?

V zámku je viac ako 180 miestností. Ak by ich chcel Pálfi vykúriť, tak by sa poriadne narobil. Muselo by sa kúriť tri až päť dní, aby sa dosiahla nejaká prijateľná teplota na bývanie.

Aj preto gróf špekuloval a hľadal jednoduché riešenie. Našiel ho vo Viedni. Boli to kozuby, ktoré fungovali na princípe pomalého spaľovania.


Pálfi objednal hneď tri moderné kozuby. Jeden je napríklad v takzvanej jedálni. Takto sa na zámku kúrilo už na začiatku 20. storočia. Systém vykurovania je nadčasový.

Na zámku už tuhým palivom nekúria. V niektorých miestnostiach si prihrejú elektrinou. Bezpečnosť je totiž na prvom mieste.

A ešte jedna zaujímavosť. Ak sa mali princezné zo zahraničia vydávať v našich končinách, vedeli, že si musia z domu zobrať riadne teplé oblečenie.

„Hrozili sa vydaja do strednej Európy pre chlad, ktorý tu panoval na hradoch,“ prezradila historička umenia Katarína Malečková.

BOJNICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.