Slovenskí špecialisti začali ako prví na svete s unikátnou záchranou vtákov. Výsledok ohromil

Elon Musk
Zdroj: TV Markíza,

Slováci pred niekoľkými rokmi vložili nádej do švédskej novinky.

Ročne tisícky a niekedy aj desaťtisíce uhynutých vtákov. Ornitológovia aj energetici hľadali recept, ako účinne chrániť operence pred nárazmi do elektrických vedení. Asi pred štyrmi rokmi vložili nádej do švédskej novinky a začalo sa veľké vešanie na drôty po celom Slovensku. Výsledok ohromil.

Zle viditeľné elektrické drôty sú problémom najmä pre väčšie vtáky, akými sú napríklad labute. „Už samotnou stavbou tela nie sú väčšie vtáky schopné rýchlo zareagovať na prípadnú prekážku," hovorí ochranca dravcov Marek Galis.

Najčastejšie lietajú ponad rieky, a tak sa po dohode ochranárov a energetikov začalo s drôtmi nad nimi. Slovenskí špecialisti začali inštalovať dronmi odkloňovacie zariadenia ako prví na svete.

„To zariadenie je vlastne úplný svetový unikát s tým, že je schopné vešať odkloňovače vtáctva pod napätím. Celý vývoj tohto zariadenia trval asi tri roky a vlastne teda pracujeme viac-menej po celej Európe a v celom svete," upresňuje navigátor drona, Akos Haramia.

Nad zemou ich vešajú elektrikári z plošiny, nad vodou by sa to dalo len s výmenou celého vedenia, takto stačí, keď sa dron dotkne drôtu. Účinné sú za každého počasia, aj v hmle či za súmraku.

Ako drony a odklonňovače letu fungujú, sa dozviete z reportáže Maria Kermieta.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektrické drôty

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.