VIDEO: Nečakaný nález v hlbinách Antarktídy. Vedcov prekvapili čudesné formy života

Adam Bárdy a Laura Hritzová
Zdroj: Reprofoto: Youtube/British Antarctic Survey

Našli ich v 900-metrovej hĺbke.

Zdá sa, že pod antarktickými kryhami je podstatne viac života, ako sa čakalo. Naznačuje to výskum vedcov, ktorý popísali v odbornom časopise Frontiers in Marine Science.

Keď sa prevŕtali 900 metrov hlboko pod ľadovcový šelf Filchner-Ronne, čakalo ich prekvapenie. Vo vzdialenosti 260 kilometrov od otvoreného oceánu, za úplnej tmy a pri teplote -2,2 stupňa Celzia totiž našli život.

Štúdia je prvou, ktorá potvrdila existenciu spoločenstva nepohyblivých organizmov podobných hubám žijúcich na morskom dne. Vedci neboli schopní zistiť, či ide o neznáme organizmy, domnievajú sa však, že áno.

„Tento objav je jedným z tých šťastných náhod, ktoré posúvajú výskum úplne iným smerom a ukazujú nám, že život v antarktických moriach je neuveriteľne zvláštny a úžasne prispôsobený tomuto večne zamrznutému svetu," uviedol biogeograf a hlavný autor výskumu Huw Griffiths z British Antarctic Survey.

Plávajúce ľadové šelfy predstavujú najväčšie nepreskúmané ekosystémy Južného oceánu. Pokrývajú viac ako 1,5 milióna kilometrov štvorcových antarktického kontinentálneho šelfu, vedci však do nich zatiaľ vŕtali len osemkrát. Preskúmali tak plochu o rozmeroch asi jedného tenisového kurtu.

Súčasné teórie o tom, aký život by mohol prežiť pod stovkami metrov ľadu, naznačujú, že by tu nemali žiť organizmy, ktoré sú závislé na zásobe potravy zhora. Predpokladá sa, že by v tomto prostredí mohli skôr prežívať „požierači zvyškov a odpadkov".

Objav ekosystémov na kameňoch hlboko pod ľadovým šelfom bol pre vedcov obrovským prekvapením.

Spočítali, že toto spoločenstvo môže byť až 1500 kilometrov proti prúdu od najbližšieho zdroja fotosyntézy.

Vedci sa o týchto organizmoch nedozvedia viac, pokiaľ nebudú mať nástroje k zberu ich vzoriek. Musia však nájsť spôsob, ako sa k ich ekosystému dostať bližšie.


Zdroj: YouTube/British Antarctic Survey

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.