Súboj najlepších stíhačiek sveta: Je lepší ruský stroj Su-57 alebo americký F-35?

Miroslava Fabušová na súde.
Zdroj: shutterstock, koláž: tvnoviny.sk

Na prednosti a nedostatky konkurenčných strojov sa vo svojej analýze pozrel odborník na vzdušné sily.

Preteky v zbrojení medzi USA a Ruskom sú v plnom prúde. Po zdanlivom konci studenej vojny a rozpade Sovietskeho zväzu, sa výdavky na armády obidvoch krajín každoročne zvyšujú. Samostatnou kapitolou sú letecké sily.

Američania dominovali vo vzduchu tri dekády. Na začiatku 80. rokov 20. storočia ako prví prišli so stealth technológiou (F-117A Nighthawk) a v roku 1997 predstavili prvú stíhačku 5. generácie (F-22A Raptor). Na prelome tisícročí ukázali svetu svoj v súčasnosti najmodernejší stroj - F-35 Lightning II.

Ruská odpoveď prišla o 10 rokov neskôr - stíhačka Su-57 dramaticky zmenila pomer síl a ukončila dovtedy jednoznačnú vzdušnú nadvládu USA. Debaty o tom, ktorý z týchto strojov je lepší, sa vedú takmer neustále.

Na prednosti a nedostatky konkurenčných strojov sa vo svojej analýze, ktorú zverejnil portál televízie Russia Today, pozrel odborník na vzdušné sily Khaled Chapman.


Schopnosti

Stíhačka Su-57 je primárne určená na dosiahnutie vzdušnej prevahy a až v druhom rade ako zbraň proti pozemným cieľom. F-35 je naproti tomu čistokrvný stroj 5. generácie, ktorý zvláda širokú škálu bojových úloh: vzdušná prevaha, priama letecká podpora, elektromagnetický útok, prieskum, strategický útok a ničenie protilietadlovej obrany. Americký stroj má tri varianty, ruský zatiaľ dva.

Veľkou výhodou stíhačky F-35 je možnosť operovať z palúb lietadlových aj obojživelných lodí. Túto schopnosť majú varianty F-35B aj F-35C.

Rýchlosť a dizajn

Najnápadnejší rozdiel medzi obidvomi lietadlami je v dizajne. Aerodynamické tvary stíhačky Su-57, ktorá je väčšia ako jej konkurent, umožňujú dosiahnutie maximálnej rýchlosti. Ruský stroj využíva vysoký pomer medzi zdvihom a odporom, vďaka čomu je rýchlejší ako F-35.

O výkon sa starajú dva motory a na dosiahnutie nadzvukovej rýchlosti tak na rozdiel od jednomotorového amerického stroja nepotrebuje prídavné spaľovanie (forsáž). Ruská stíhačka má vďaka schopnosti vektorovania ťahu lepšiu manévrovateľnosť ako konkurent.

Vektorovanie ťahu, tiež známe ako riadenie vektoru ťahu, je schopnosť lietadla, rakety alebo iného vozidla manipulovať so smerom ťahu z jeho motora alebo motora tak, aby riadil polohu alebo uhlovú rýchlosť vozidla.

Zdroj: YouTube/ RT

Stealth technológia

Stealth technológia, ktorou je vybavený Su-57, je dlhodobo predmetom debát. Napriek pokroku, ktorý dosiahli ruskí konštruktéri, v tomto smere za americkým náprotivkom zaostáva.

F-35 ťaží z dlhoročných skúseností, ktoré má v tejto oblasti výrobca lietadiel Lockheed Matin. To však neznamená, že by táto technológia bola neprekonateľná. Niektoré varianty amerického stroja sú počas dlhších letov nadzvukovou rýchlosťou zraniteľné.

Futuristické technológie

Jednou z najväčších predností stíhačky F-35 sú pokročilé palubné systémy vybavené najmodernejšími senzormi a komunikačné možnosti medzi stíhačkami, ktoré sú navzájom prepojené a zdieľajú medzi sebou všetky dôležité údaje.

V tomto smere urobili pokrok aj ruskí konštruktéri, no Američania majú vďaka dlhoročným skúsenostiam stále náskok. Obidve stíhačky sú navrhnuté tak, aby ich mohli v budúcnosti ľahko modernizovať bez zásahov do vonkajšieho dizajnu.


Zdroj: YouTube/ DtRockstar1

Zbrane

Čo sa týka výzbroje, majú obidve lietadlá širokú škálu možností. Rakety vzduch - vzduch, vzduch-zem, protilodné strely aj letecké bomby. Mierne navrch má F-35, ktorého zbrojný arzenál je o niečo pestrejší. Vo všeobecnosti však platí, že čím viac zbraní je na stíhačke namontovaných, o to ľahšie ju zaznamenajú radarové systémy. Zatiaľ čo Su-27 má 12 externých bodov pre pripevnenie zbraní a palivových nádrží, F-35 ich má iba 10.

Ktoré ďalšie krajiny ich používajú?

Obidve konkurenčné lietadlá sú k dispozícii aj na export, no americký stroj má v tomto smere výhodu, keďže na jeho vývoji spolupracovalo viacero krajín. Su-57 v podstate kompletne navrhli aj vyrobili Rusi. Väčší záujem je tak pochopiteľne o americké lietadlá, ktoré si objednalo už 12 krajín.

O ruské stíhačky majú podľa neoficiálnych správ napríklad Alžírsko a Vietnam. Spomína sa aj Turecko, ktoré už od Rusov nakúpilo protilietadlový systém S-400.

Americká armáda plánuje zaradiť do svojho arzenálu celkovo 2443 stíhačiek F-35. Spolu s objednávkami z ďalších krajín by tak malo byť v prevádzke 300 týchto strojov, čo je v prípade ruského konkurenta nesplniteľný cieľ, konštatuje autor analýzy.

Záverečné hodnotenie

Obidva stroje majú svoje prednosti aj nedostatky a vynikajú v rozdielnych oblastiach. Ruská stíhačka je svetová jednotka vo vzdušných leteckých súbojoch, americký stroj sa vyznačuje skôr všestrannosťou a dokáže plniť viac typov úloh.

F-35 využíva pokročilejšiu stealth technológiu a má na výber viac druhov zbraní. Su-57 naproti tomu môže niesť viac munície. V prípade priamej konfrontácie v súboji lietadla proti lietadlu by však za kratší koniec ťahal americký stroj, ktorý je pomalší a ťažšie sa s ním manévruje. Stíhačka F-35 však dominuje na poli exportu a v početnosti. Získať celosvetovú leteckú prevahu, je tak pre ruské lietadlo takmer neriešiteľná úloha

MOSKVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.