Ako sa vhodne obliecť na bicykel, keď je vonku stále chladno?

Sisa sa chce Marike za záchranu odvďačiť.
Zdroj: shutterstock/Gutesa

Pre čo najväčší komfort sú dôležité aj drobnosti

Hoci sa jar pomaly blíži, vonku ešte stále cítiť chlad, najmä v ranných a večerných hodinách. Nakoľko sme počas dňa v práci, práve ráno alebo navečer radi vybehneme na bicykel. Nesmieme však zabudnúť na to, že počasie môže byť zradné a vonku môže byť chladnejšie, než sme si mysleli. Ako sa obliecť, aby nám bolo teplo a zároveň sme na sebe nemali priveľa vrstiev?

O tom, že na bicyklovanie by sme mali používať cyklistické oblečenie a obuv, je jasné aj každému začiatočníkovi. Rovnako mnohí vedia, že v zime sú najvhodnejšie tri vrstvy oblečenia.

Len pre pripomenutie, základ tvorí spodná vrstva, čiže termobielizeň. Nasleduje stredná vrstva, ktorá by mala plniť funkciu zabezpečenia tepla a izolácie. A posledná vrstva je ochranná. Je to tá, ktorá vás ochráni pred rôznymi vplyvmi počasia, či už bude pršať, snežiť alebo silno fúkať.

Dnes si ale povieme niečo konkrétne k jednotlivým častiam nášho výstroja.

Ako sa vhodne obliecť na bicykel

Nepremokavá bunda

Kvalitné nepremokavé bundy nie sú lacnou položkou, avšak jej kúpu nebudete ľutovať. Mnoho lacných variant je veľmi hrubých a málo priedušných, kvôli čomu sa spotíte takmer ihneď.

Ak si kupujete novú bundu, skúste nájsť takú, ktorá sa ľahko rozopne. Ak budete šliapať do kopca a začne vám byť horúco, rýchle rozopnutie vám určite spraví dobre. Rovnako si tiež nebudete musieť bundu vyzliekať a obliekať, stačí len správne manipulovať so zipsom.

Myslite aj na to, aby bola bunda dostatočne dlhá. Jednak vám nebude zima na kríže, na druhej strane budete chránení pred špliechajúcim blatom alebo vodou.

Kvalitné topánky

Nie nadarmo sa hovorí, že chlad začíname pociťovať odspodu. Aj v tomto prípade sa oplatí investovať do kvalitnej cyklistickej obuvi alebo tretier. Výhodou je veľká odolnosť voči vode, a teda snehu. Výrobcovia zimných tretier počítajú s tým, že si oblečiete hrubšie ponožky, preto je tomu prispôsobený aj ich tvar a vás nebude nič tlačiť.

Okuliare

Mnohým ľuďom príde zvláštne nosiť slnečné okuliare v zime. Slnečné lúče však môžu byť rovnako nebezpečné ako počas letných mesiacov. Vždy si môžete kúpiť okuliare so sklami v jemnejších farbách.

Zdroj: shutterstock/rdonar

Šatka/buffka

Každý už zažil nepríjemný pocit, kedy mu fúkalo na krk z každej strany. Tým, že budete mať dobre chránený krk, predídete napr. prechladnutiu alebo nádche. Niektoré bundy síce majú vysoký golier, ktorý zakryje aj krk, nič ale nepokazíte tým, ak si dáte pod ňu ešte tenkú šatku. Ak by vám zavadzala, vždy ju môžete strčiť do vrecka.

Rukavice

Ruky nám začínajú omŕzať po chvíli kráčania, čo potom, keď ideme rýchlo na bicykli? Ruky by sme si tiež mali chrániť. Čím dlhší rukáv rukavica má, tým lepšie. Pekne potom splynie s bundou a ruky vám neprefúka studený vietor. Určite si ale nekupujte príliš hrubé rukavice, ktoré by nám mohli brániť v citlivom ovládaní bicykla.

Sme oblečení, čo ďalej?

Ak máte pocit, že bicykel, ktorý máte doma, nie je vhodný na zamrznuté cesty, vždy môžete využiť požičovňu bicyklov v Bratislave, kde si budete môcť vybrať bicykel z niekoľkých druhov.

Ak máte doma napr. obyčajný cestný bicykel a radi by ste išli jednorazovo niekam na kopce, neoplatí sa vám kupovať nový horský bicykel. Práve vtedy môžete využiť požičovňu.

Výhodou je, že je vám k dispozícií profesionálny personál, ktorý vám zodpovie všetky otázky, a zároveň poradí s výberom. Rezervovať si bicykel môžete aj z domu, stačí, ak spravíte rezerváciu telefonicky alebo mailom.

Už ste oblečený, máte vhodný bicykel, už stačí len vyraziť. Nezabudnite ani na iné dôležité drobnosti, preto si vyberte vhodný batoh, do ktorého sa vám všetko zmestí.

PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bicykel

Dôležité udalosti