Harvardskí vedci poznajú recept na dlhovekosť. Toto si treba dopriať každý deň

Kubko s Luciou sa o Vlada boja, kapitán myslí, že simuluje.
Zdroj: Shutterstock / TijanaM

Nie sú za tým drahé krémy, či výživové doplnky.

Našli recept na dlhovekosť? Vedci z Harvardovej univerzity sa domnievajú, že poznajú ideálny návod na to, ako si predĺžiť a skvalitniť život. Ak teraz čakáte dlhý zoznam rád a zákazov, mýlite sa. Podľa odborníkov celkom postačí, ak do svojho denného jedálnička zaradíte tri porcie zeleniny a dve porcie ovocia, informuje Daily Mail.

Dôvodom je fakt, že nie drahé krémy, nie výživové doplnky, ale práve ovocie a zelenina sú zásadným zdrojom výživných látok, ktoré každý deň potrebujeme prijať.

Vedúci výskumu, doktor Dong Wang, epidemiológ a odborník na výživu, spolu s jeho tímom zhromaždil dve rozsiahle databázy a 26 štúdií, ktoré priamo naznačujú súvislosť medzi zdravým stravovaním a dlhovekosťou.

Podľa ich zistení bolo u ľudí, ktorí sa riadili radou zjesť dokopy päť porcií zeleniny a ovocia denne, až o 13 percent nižšie riziko predčasného úmrtia v dôsledku zdravotných komplikácií. Obzvlášť sa to týkalo srdcových a pľúcnych ochorení.

Zdroj: Shutterstock / Bojsha

Ľudia, ktorí konzumovali päť porcií ovocia a zeleniny denne, mali o 12 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby a až o 35 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na ochorenie dýchacích ciest ako je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc. O 10 percent sa znížila aj pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku onkologického ochorenia.

Vedci sa pritom zhodujú, že najlepšou voľbou je na antioxidanty bohaté bobuľové ovocie, druhy bohaté na vlákninu a zelená listová zelenina. Tie totiž najviac pomáhajú chrániť naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi, čo sú nestabilné molekuly, ktoré sú odpadovými produktami rôznych biologických procesov.

Voľné radikály urýchľujú starnutie a ľudský organizmus ich nedokáže sám vylúčiť. Oxidácia navyše spôsobuje zápaly, ktoré zhoršujú všetky typy chronických chorôb spôsobujúcich predčasné úmrtia.

Zdroj: Shutterstock / Svetlana Lukienko


USA/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dlhovekosť

Dôležité udalosti