Dvojičky porodila ako 64-ročná. Španielke ich teraz odobrali súdy

Veľrybí výlučok vážil približne 7 kilogramov.
Zdroj: YouTube / Castilla y León Televisión

Úrady zistili, že nie je schopná zabezpečiť im optimálne podmienky na výchovu.

Najstaršia španielska rodička, ktorá ako 64-ročná porodila dvojičky, prišla o svoje deti po tom, ako najvyšší španielsky súd rozhodol, že nie je schopná sa o ne postarať. Potvrdil tak rozhodnutie o odobratí z 22. apríla 2020, ktoré vydal provinčný súd v Burgose, informuje Daily Mail.

Mauricia Ibanezová sa v roku 2017 ako 64-ročná stala najstaršou španielskou rodičkou. Dvojičky Gabriela a Mariu de la Cruz počala po umelom oplodnení, ktoré podstúpila v USA. Potvrdzujúcim rozhodnutím Najvyššieho súdu sa tak končí jej štvorročná právna bitka o deti.

Tie Ibanezovej súd odobral po tom, čo úrady zistili, že nie je schopná zabezpečiť deťom optimálne podmienky na výchovu. Rozhodnutie sa podľa súdu nijako nezakladá na jej veku alebo duševnom zdraví.

Zdroj: YouTube/NBC4 Columbus

V správe, ktorú vydal provinčný súd v Burgose v čase prvého rozhodnutia sa píše, že „osobnostné vlastnosti matky významne ovplyvnili afektívny a psychosociálny vývoj maloletých“. Úradníkov znepokojili aj neexistujúce rodinné vzťahy, izolácia a nedostatok sociálnej podpory.

Dvojičky odobrali Ibanezovej krátko po narodení v roku 2017 a následne boli umiestnené do pestúnskej starostlivosti.

Zdroj: YouTube / Castilla y León Televisión

Žena podpísala so sociálnymi pracovníkmi dohodu, podľa ktorej si na pomoc pri výchove detí a v domácnosti mala najať asistentku. „Odvtedy, čo odišla domov, disciplinárny tím sledoval Ibanezovej pokroky, no napokon dospel k záveru, že bude lepšie, keď budú dvojčatá vyrastať v inom prostredí,“ uviedol vtedy hovorca sociálnych služieb v Burgose s tým, že opätovné zverenie detí do starostlivosti biologickej matky nie je v budúcnosti vylúčené.

Žena sa proti rozhodnutiu odvolala, no jej odvolanie súd zamietol a rozhodnutie o odobratí dvojičiek potvrdil v pondelok Najvyšší súd. Nateraz tak vyčerpala svoje zákonné možnosti. Môže však požiadať, aby súd každé dva roky preskúmal svoje rozhodnutie.

Zdroj: YouTube/Castilla y León Televisión

Španielsky denník El Pais uviedol, že Ibanezová, ktorá pracovala ako štátna zamestnankyňa, sa pre založenie rodiny rozhodla po tom, čo predčasne odišla do dôchodku pre problémy s duševným zdravím. Jej sestra už medzičasom požiadala úrady o to, aby Ibanezovú vyhlásili za úplne nespôsobilú na právne úkony a aby jej odobrali pas, čím jej zabránia vycestovať do zahraničia, kam chodila podstúpiť umelé oplodnenie.

Ibanezová má aj jedenásťročnú dcéru Blancu, ktorú jej úrady odobrali ešte v roku 2014 po tom, čo nebola spôsobilá sa o ňu postarať. Aj ona sa narodila po umelom oplodnení a v súčasnosti žije v Kanade.

Zdroj: YouTube / Castilla y León Televisión

„Rozhodla som sa mať ďalšie deti, pretože moja skúsenosť s Blancou, mojím prvým dieťaťom, bola fantastická. O svoj vek sa vôbec nebojím. Som stará, ale podarilo sa mi otehotnieť. Veda a medicína sú poslednou príležitosťou, ktorú majú starí ľudia,“ uviedla Ibanezová po pôrode dvojičiek vo februári 2017.

Správy o Ibanezovej, ktorej sa vo vyššom veku podarilo porodiť dvojičky, vtedy zaplavili titulné stránky novín nielen v Španielsku, ale aj po celom svete. Vyvolali tak búrlivú debatu medzi dvomi tábormi, z ktorých jeden bol nadšený myšlienkou úspešnosti oplodnenia aj vo vyššom veku a druhý naopak spochybňoval jeho etickosť aj preto, že Ibanezová podľa súdov už v tom čase nebola spôsobilá postarať sa o svoju prvú dcéru.
 

ŠPANIELSKO/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti