Niečo pre milovníkov vesmíru. Prvý vesmírny hotel plánujú otvoriť už o pár rokov

Klietky pre myši v Šarišských Michaľanoch, na ktorých testujú neškodnosť vakcíny Sputnik V.
Zdroj: YouTube / The Gateway Foundation

Vesmírny hotel by mal mať tvar rotujúceho kolesa s dvadsiatimi štyrmi modulmi spojenými výťahovými šachtami.

Otázka cestovania do vesmíru už nie je pre obyčajných smrteľníkov taká vzdialená. Počuli ste však o dovolenke vo vesmíre? V roku 2019 uverejnila kalifornská spoločnosť The Gateway Foundation plány na výrobu vesmírneho hotela a, zdá sa, že o pár rokov by sa mohli stať realitou, informuje CNN.

Futuristická koncepcia medzičasom nabrala reálne kontúry a firma by hotel pod názvom Voyager Station chcela sprístupniť verejnosti už v roku 2027. Vesmírny hotel by mal mať tvar rotujúceho kolesa s dvadsiatimi štyrmi modulmi spojenými výťahovými šachtami. Podľa plánov by vesmírny hotel mal obiehať okolo Zeme a svojím návštevníkom tak dopriať nezabudnuteľný zážitok.

Zdroj: Profimedia.sk

Hotel postaví stavebná spoločnosť Orbital Assembly Corporation, ktorú vedie bývalý pilot John Blincow, ktorý vedie aj nadáciu Gateway Foundation. V nedávnom rozhovore pre CNN Travel priznal, že v dôsledku pandémie došlo k oneskoreniu realizácie, no predpokladá sa, že samotná výstavba hotela začne v roku 2026 a pobyt vo vesmíre by pre záujemcov mohol byť realitou už o rok neskôr.

Ak však čakáte neútulné izby plné monitorov a tlačidiel či inej vesmírnej techniky, budete prekvapení. Na svoje si prídu milovníci luxusných hotelových interiérov, no prioritou pre architektov bolo najmä vyzdvihnúť samotný zážitok z pobytu vo vesmíre a dychberúce výhľady na Zem. Tim Alatorre, hlavný dizajnér spoločnosti Orbital Assembly Corporation, pre CNN Travel uviedol, že do vesmíru chce so svojím tímom priniesť kúsok Zeme prostredníctvom útulných apartmánov a elegantných barov a reštaurácií. V nich sa však budú podávať tradičné „vesmírne jedlá“ ako napríklad mrazom sušená zmrzlina.

Zdroj: Profimedia.sk

Spoločnosť plánuje návštevníkom hotela ponúkať aj rekreačné aktivity, ktoré si na Zemi nemôžeme dopriať. „Vďaka beztiaži a zníženej gravitácii budete môcť skákať vyššie, vedieť dvíhať veci či behať spôsobom, aký na Zemi nedokážete,“ uviedol Alatorre.

Zdroj: Profimedia.sk

O cene ubytovania vo vesmírnom hoteli spoločnosť zatiaľ nehovorí, no predpokladá sa, že by mohlo ísť o šesťciferné sumy. Tím stojaci za touto myšlienkou však dúfa, že sa ich hotel čoskoro stane dostupný pre masy ľudí a že cena takéhoto ubytovania sa bude približovať sumám, ktoré rodiny zaplatia za ubytovanie na výletnej lodi či návšteve Disneylandu.

Vesmírna turistika sa stáva čoraz horúcejšou témou a okrem spoločnosti Gateway Foundation sa o podobnú koncepciu usilujú aj firmy Virgin Galactic či SpaceX Elona Muska.

Zdroj: YouTube/The Gateway Foundation

USA/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hotel

Dôležité udalosti